kasza

Poznajemy rodzaje kasz – 5 najzdrowszych kasz oraz ich właściwości

Kasza to produkt, który już od lat znajduje się w naszych kuchniach. Wykorzystujemy je do zup, różnych potraw oraz dań na zimno. Jednak, które kasze są najzdrowsze? Jak wiadomo, każda kasza zawiera bardzo wiele witamin oraz mikroelementów. Na czele jednak przejawia się 5 odmian, które można nazwać superfoods.

Kasza gryczana

Ten rodzaj kaszy powstaje z nasion gryki i jest jedną z najczęściej kupowanych odmian do naszych kuchni. Dzieli się na kaszę gryczaną paloną oraz niepaloną, przy czym pierwsza odmiana posiada ciemniejszy kolor. W składzie znajduje się szereg przeciwutleniaczy, korzystnie wpływających na naczynia krwionośne poprzez zwiększanie ich szczelności. Warto również wspomnieć, iż jest bezglutenowa. Idealnie nadaje się do warzywnych sosów i farszów.

dania z kaszy

Kasza jaglana

Są to kasze do gotowania, które wytwarza się z prosa. Najczęściej znajdziemy ją w kuchni wegańskiej. Wyróżnia ją bardzo wysoka zawartość żelaza, a także krzemu. Jest także cennym źródłem lecytyny. Taki skład wpływa na stan kości, stawów oraz paznokci. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Nie posiada podobnie jak kasza gryczana glutenu. Można ją podawać na słodko oraz z warzywami.

Kasza jęczmienna

Kasze jęczmienne to aż 3 rodzaje kasz: kasza pęczak, perłowa i wiejska. Ostatnia odmiana jest poddawana procesowi polerowania, co sprawia, że posiada mniej wartości odżywczych. Kasza jęczmienna zawiera błonnik zwany glukanem, dzięki któremu zmniejsza stężenie cholesterolu oraz zabezpiecza przed nagłymi skokami cukru we krwi. Spożywanie kaszy jęczmiennej pozytywnie wpływa na błonę śluzową jelita. Nie jest jednak wskazane podawanie jej w diecie osób nietolerujących gluten, ponieważ zawiera ten związek.

Kasza amarantus

Nie każdy wie, co to jest kasza zwana amarantus. Są to ziarna rośliny nazywanej szarłatem. Posiada ona bardzo wiele wartości odżywczych – dobrze przyswajalne białko oraz wysoką zawartość żelaza. Amarantus jest kaszą bezglutenową zaliczaną do superfoods.

Komosa ryżowa

Jest to kasza najczęściej znana pod nazwą quinoa. W naszych kuchniach pojawiła się stosunkowo od niedawna podobnie jak amarantus. Niemniej jednak bardzo szybko podbiła nasze kulinarne serca. Również i tę odmianę kaszy zaliczamy do superfoods. Wykazuje znaczące właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne. Co więcej, nie zawiera glutenu.

Kasze możemy śmiało wykorzystywać w formie dodatku lub jako potrawę główną na przykład w formie kaszotto. Co ciekawe z kasz można także przyrządzać desery.

Dodaj komentarz