pisanie pracy

Prace licencjackie, magisterskie, doktorskie, czyli zmora przeciętnego studenta

Pisanie pracy zaliczeniowej zarówno dyplomowej, licencjackiej, inżynierskiej, jak i magisterskiej to dla każdego przyszłego absolwenta ogromne wyzwanie. Zadanie to ma tym większe znaczenie dla piszącego, ponieważ stanowi podsumowanie zdobytej wiedzy oraz umiejętności zdobytych podczas trwania całego okresu nauki. Jak się do tego zabrać, aby odnieść końcowy sukces, czyli zdobyć upragniony tytuł zawodowy lub naukowy?

Najtrudniej jest zacząć

Pisanie pracy dyplomowej czy zaliczeniowej generuje zazwyczaj w piszącym ogromny stres. Zbliżające się terminy wykonania jednego z najważniejszych zadań w życiu wielu osobom spędzają sen z powiek. Jednak tak naprawdę nie ma się czym stresować. Zawsze można skorzystać z pomocy doświadczonych osób, profesjonalnie zajmujących się doradztwem w tego rodzaju materii. Można zasięgnąć języka na forach internetowych http://www.forum.pisanie-prac.org.pl/prace-licencjackie-ceny-t78.html odnośnie kontaktu z tego rodzaju podmiotami, które zrzeszają doświadczone osoby pomagające w poradzeniu sobie z tym problemem. Oczywiście nie napiszą one pracy za nas, ale szczegółowo wytłumaczą oraz podpowiedzą jak się skutecznie zabrać za pisanie pracy dyplomowej.

Od czego zacząć?

Kluczową kwestią jest oczywiście wybór tematu pracy. To najważniejszy krok, który zdeterminuje dalsze etapy pracy oraz prawdopodobieństwo powodzenia. Wybór tematyki to sprawa bardzo indywidualna, jednak sam temat pracy powinien spełniać kilka podstawowych warunków:

  • musi być interesujący dla osoby piszącej,
  • zazwyczaj powinien być zgodny z profilem studiów, a tym samym dobrze znany osobie piszącej,
  • autor musi mieć szeroki dostęp do danych i źródeł, na podstawie których oprze swoją pracę.

Następnym krokiem jest określenie zakresu i celu pracy dyplomowej, czyli jakie zagadnienia znajdą się w pracy, a które nie. Należy jasno określić granice, których trzeba się kurczowo trzymać. Trzeba wyznaczyć sobie cel pracy, czyli po co autor chce napisać pracę dyplomową, a także jaki efekt końcowy chce uzyskać? Z celu pracy łatwo jest zbudować odpowiednią strukturę pracy i to on również determinuje dalszą część pracy autora.

Wystrzegaj się plagiatu

To podstawowe kwestie, od których należy w ogóle zacząć pisanie pracy. Pamiętajmy o oryginalności naszej pracy. Plagiat w polskim prawie jest karalny. Doświadczony recenzent pracy od razu się zorientuje, że autor dokonał plagiatu. Poza tym, obecnie na wyższych uczelniach funkcjonują specjalne oprogramowania antyplagiatowe, przez które przepuszczane są wszystkie prace dyplomowe. Lepiej więc poświęcić trochę własnego czasu i napisać samodzielnie niż zaprzepaścić wiele lat nauki i popaść w konflikt z prawem.

Dodaj komentarz