Pralka pod kontrolą – zapobieganie awarii

Łatwość czyszczenia
Pierwszym krokiem ku odpowiedniemu użytkowaniu jest właściwy jej montaż. Można skorzystać z usług specjalisty bądź podłączyć ją samodzielnie. By pralka służyła przez długie lata należy pamiętać o jej konserwacji. Czyszczenie pralki nie jest trudną czynnością i nie wymaga zbyt wiele czasu. Często wystarczą jedynie podstawowe środki przeznaczone do pielęgnacji pralki np. Calgon.

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy odłączyć pralkę od prądu, dzięki czemu umycie jej będzie znacznie bezpieczniejsze. Zewnętrzną część pralki można umyć zwykłym płynem do naczyń. Należy pamiętać, że wewnątrz pralki „lubią” – szczególnie w filtrze – gromadzić się osady oraz bakterie. Osad w pralce bez żadnych problemów można usunąć za pomocą odpowiednich środków, które dostępne są w każdym sklepie.

Należy pamiętać również o drzwiczkach oraz uszczelce, która po każdym praniu wymaga wytarcia do sucha. Dzięki tej – na pozór – niezbyt ważnej czynności, następuje zmniejszenie ryzyka przeciekania oraz pojawienia się pleśni. Warto również pamiętać o tym, że w większości gospodarstw domowych występuje twarda woda, która powoduje osadzanie się kamienia, co jest związane z  późniejszymi problemami z grzałką, bębnem oraz wężem odpływowym.

Zapobieganie awarii pralki

By zapobiec powstawaniu kamienia w pralce oraz usterek, które są jego następstwem wystarczy co jakiś czas podczas tzw. „pustego prania” wsypać do zasobnika odpowiedni środek odkamieniający bądź tabelki, które mają takie same zastosowanie jak proszek. Ponadto do każdego prania można dodawać specjalne środki zmiękczające wodę bądź kupować detergenty posiadające w swoim składzie tego typu zmiękczacz.
By zachować jak najdłużej poprawne funkcjonowanie pralki należy wykonywać kilka – na pozór – oczywistych czynności, takich jak np. zapinanie zamków oraz guzików opróżnianie kieszeni oraz dbanie o odpowiednią ilość ubrań w pracę by bęben nie był zbytnio obciążony.

Szczególną częścią pralki wymagająca dodatkowej ochrony oraz przysparzająca najwięcej problemów jest filtr. Ze względu na to, że w ostatniej fazie prania, brudna woda, która odprowadzona jest z bębna przechodzi przez filtr, jest on dość często zapchany różnego rodzaju drobiazgami pochodzącymi z naszych kieszeń. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zadaniem filtra jest zatrzymywanie ciał obcych, które nie mogą dostać się do węża. Przed rozpoczęciem jego czyszczenia należy pamiętać o wypuszczeniu wody, a przy wkładaniu o mocnym jego dokręceniu. Dzięki temu podczas prania nie będziemy musieli obawiać się o wyciek wody.

Dodaj komentarz