Studia Warszawa

5 tipów na skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi!

Nikt nie ma wątpliwości, że zasoby ludzkie to najważniejszy kapitał każdego przedsiębiorstwa czy organizacji. Niestety zarządzanie tym kapitałem bywa wyzwaniem. I o ile niektórym marzy się, że maszyny, które są prostsze w kontroli, kiedyś zastąpią człowieka, to jednak nadal umysł ludzki, wraz z jego zdolnościami i kreatywnością, jest niezastąpiony. Jak wykorzystać go skutecznie? Gdzie się tego nauczyć?

Skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi – clou sprawy

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z zespołem pracowniczym, zarządzanie zasobami ludzkimi jest jednym z podstawowych elementów prawidłowego funkcjonowania danego podmiotu. Harmonijna współpraca pomiędzy pracownikami zarówno tych samych działów, jak i poszczególnych struktur przedsiębiorstwa, jest elementem koniecznym, jeśli mamy mówić o sukcesie.

Studia Warszawa

Dzisiaj na szczęście wiedzę na ten temat, możemy zdobyć na studiach podyplomowych z zarządzania zasobami ludzkimi. Warto się na nie zdecydować, jeśli planujemy w przyszłości zarządzać zespołem pracowniczym. Na nich ze szczegółami dowiemy się, jak korzystać z poniższych tipów!

1. Rekrutacja

Podstawowym elementem wydajności pracownika jest wybranie odpowiedniej osoby, na odpowiednie miejsce. Jeśli już na etapie rekrutacji zostanie popełniony błąd, w którego efekcie dojdzie do zatrudnienia osoby niekompetentnej lub po prostu nieodpowiedniej, to niestety, ale wszystkie następne działania mogą okazać się nieskuteczne.

2. Komunikacja

Prawidłowa komunikacja w firmach i organizacjach to nie tylko umiejętności interpersonalne, które swoją drogą powinni posiadać zarówno menadżerowie, jak i sami pracownicy (jeśli takich nie mają, to warto wysłać ich na szkolenia z tego zakresu). To także odpowiednio skonstruowane systemy zarządzania procesami w firmie, w tym również systemy ERP, które umożliwią wygodną wymianę informacji i dokumentacji pomiędzy poszczególnymi działami pracowniczymi.

3. Integracja

Zespoły pracownicze powinny być zintegrowane. O wiele lepiej pracuje się w przyjaznym otoczeniu, gdzie jeden pracownik może liczyć na drugiego i gdzie relacje są na tyle silne, że istnieje poczucie realizacji celu dla wspólnego dobra. Menadżerowie zarządzający zasobami ludzkimi powinni starać się wspierać kształtowanie pozytywnych i trwałych relacji pomiędzy pracownikami. Wskazana jest również organizacja wyjazdów integracyjnych itp.

4.  Motywacja i gratyfikacja

Kolejnym ważnym aspektem zarządzania personelem jest umiejętne motywowanie i nagradzanie pracowników. Nie jest to jednak takie proste, jakby się mogło wydawać. Na studiach z zarządzania zasobami ludzkimi można zapoznać się z metodami stosowanymi przez praktyków i coachów, które będzie można wykorzystać na własnym gruncie.

5. Szkolenia

Ostatnim ważnym czynnikiem, który zwiększa wartość kapitału ludzkiego, są szkolenia pracownicze. Tylko w taki sposób możemy zwiększać kompetencje zatrudnionych już pracowników. Jest to opłacalna opcja, jeśli oczywiście zadbaliśmy wcześniej o zapewnienie sobie lojalności zatrudnionych ludzi.

Dodaj komentarz