Przyjazne zwierzęta dla dziecka

Niezaprzeczalnym faktem jest, że dziecko powinno wychowywać się ze zwierzęciem. Każdy niemal rodzic prędzej czy później słyszy „mamo, chcę mieć zwierzątko!” Najczęściej pożądanym zwierzakiem przez dzieci jest pies, kot lub chomik.

Dziecko i pies

Pieska chce mieć niemal każde dziecko. Pies potrafi się bawić i jest znakomitym opiekunem. Zazwyczaj psy są przyjazne, lubią tarmoszenie, ale ich cierpliwość też ma granice. Dziecko łatwo prowokuje psa ciągnąc za sierść, ogon i nie tylko. Rolą rodzica jest zarówno wybranie odpowiedniego psa, lubiącego dzieci i spokojnego, jak i uczenie dziecka odpowiedniego zachowania wobec niego. Najlepiej jeśli małe dziecko i szczeniak wychowują się razem.

Dziecko i kot

Puszysty, mruczący kłębek jest marzeniem wielu dzieci. Też może być dobrym opiekunem i partnerem do zabawy. Warto jednak wybierając kotka zwrócić uwagę na jego zachowanie przy hałasie, braniu na ręce czy tarmoszeniu. Lepiej, by nie używał swoich ostrych pazurków.

Chomik lub królik dla dziecka

Chomik to malutkie zwierzątko, niegroźne, bo nie podrapie, nie ugryzie. Minusem jest to, że cały czas przebywa w klatce i dziecko zbyt wiele się z nim nie pobawi. Łatwo go jednak oswoić i nie jest kłopotliwy w utrzymaniu.

Posiadanie zwierzaka to nie tylko zabawa, ale też nauka poczucia obowiązku wobec innej żywej istoty i miłości do niej. Warto wiedzieć, że zwierzęta takie jak psy czy koty są znakomitymi terapeutami dla dzieci z autyzmem, zespołem Downa. Zwierzak nie może jednak być tylko „dla dziecka”. Zwierzak jest dla całej rodziny, bo to rodzice są obarczeni obowiązkami związanymi z opieką i utrzymaniem czworonożnego przyjaciela.

Dodaj komentarz