Świadomość czerniaka rośnie, ale brakuje profilaktyki

Świadomość Polaków na temat czerniaka rośnie. Aż 76% Polaków deklaruje, że wie co to jest czerniak – wynika z danych zaprezentowanych w kwietniu 2013 r. przez TNS OBOP na zlecenie Akademii Czerniaka. Co więcej, prawie połowa badanych uważa, że nie posiada znamion, na które trzeba zwracać uwagę lub je obserwować. Najbardziej zatrważający jest wynik wśród mężczyzn, 65% badanych bagatelizuje znaczenie samokontroli.

Badania wskazały, że znacząco wzrosła liczba osób deklarujących wizytę u lekarza w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek zmian w obrębie pierwotnie jednolitego znamienia. W 2011 roku lekarza odwiedziłoby jedynie 68% badanych. W powtórzonych badaniach dwa lata później, taką postawę deklarowało już 72% osób. Zadowalający jest fakt, że w powszechnej świadomości niepokojące znamiona są sygnałem alarmowym do natychmiastowej kontroli u specjalisty.

Ponieważ jednak świadomość zdrowotna Polaków z roku na rok się zwiększa, coraz więcej z nas, szczególnie po sezonie letnim, obserwuje swoją skórę. Jest to niezmiernie ważne. Zauważmy, że świadomość społeczna związana z nadmiernym korzystaniem ze słońca czy solarium wzrosła szczególnie wśród młodych ludzi, z czego należy się cieszyć. Jeżeli chcemy być zdrowi, powinniśmy częściej myśleć o samokontroli i identyfikacji potencjalnego zagrożenia. Czerniak jest nie tylko niebezpieczny, ale jest chorobą śmiertelną – mówi ekspert portalu www.wykryjraka.com.pl.- Każdego roku w Polsce, z jego powodu umiera około tysiąca osób – informuje.

To duży krok w kierunku pożądanej zmiany, zwłaszcza że statystyki umieralności na nowotwór skóry nadal są bardzo wysokie. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat, a co roku odnotowuje się około 5000 przypadków nowych zachorowań na raka skóry. Kluczem do zdrowia jest zatem właściwa diagnostyka i profilaktyka, która w wielu przypadkach ratuje to, co mamy najcenniejsze i czego nie można kupić – życie.

Dodaj komentarz