SWIFT

Usługi SWIFT i SEPA niezbędne do zlecania przelewów zagranicznych

O ile zlecenie przelewu międzybankowego w złotych na terenie Polski jest proste oraz szybkiei nie stwarza z reguły żadnego problemu, o tyle przesłanie pieniędzy za granicę może być już nieco bardziej skomplikowane. W wykonaniu takich operacji przyda się wiedza na temat systemu SEPA oraz międzynarodowej sieci wymiany danych SWIFT.


Przelewy europejskie

Wprowadzenie do obiegu wspólnej waluty europejskiej pociągnęło za sobą konieczność uproszczenia rozliczeń prowadzonych pomiędzy bankami działającymi na Starym Kontynencie. Wprowadzony został Jednolity Europejski Obszar Płatności w euro, czyli SEPA, dzięki któremu przesyłanie pieniędzy pomiędzy dwoma bankami na terenie UE, a także w kilku innych krajach, jak np. Szwajcaria, Islandia czy Norwegia, stało się równie proste, co dokonywanie przelewów krajowych.

Przelew europejski może zostać zlecony wyłącznie w walucie euro. Pieniądze przelewane z rachunku prowadzonego w złotych zostaną przeliczone według kursu banku. Najczęściej w bankowości internetowej swojego banku można wybrać precyzyjną kwotę przelewu we wspólnej walucie, aby dokładnie wiedzieć, jaka suma trafi na rachunek odbiorcy. Do wykonania przelewu europejskiego potrzebny jest międzynarodowy numer konta docelowego w formacie IBAN. Początkowe litery tego kodu oznaczają państwo, w którym prowadzony jest rachunek odbiorcy przelewu. Potrzebny jest również kod BIC banku, do którego mają zostać przelane pieniądze. Jest to adres placówki bankowej w sieci SWIFT, dzięki któremu przelew trafi tam, gdzie powinien. Przesyłanie pieniędzy poprzez system SEPA jest bezpieczne i tanie, a gotówka trafi na rachunek docelowy najpóźniej w drugim dniu roboczym od złożenia zlecenia.


Przelewy globalne z wykorzystaniem sieci SWIFT

Za globalne transfery międzybankowe odpowiada system SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), czyli Stowarzyszenie dla Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Jest to jeden międzynarodowy standard, za pomocą którego banki na całym świecie wymieniają informacje oraz dane dotyczące płatności. Kod SWIFT to najczęściej 8-znakowy ciąg liter i cyfr pozwalający na szybką identyfikację instytucji, do której ma trafić przelew gotówkowy. Taki kod posiada każda instytucja bankowa zarówno w Polsce, jak i za granicą, a z usług systemu SWIFT mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i indywidualni przedsiębiorcy oraz organizacje.

W Polsce jedynym pośrednikiem technicznym oraz dostawcą łączności z siecią SWIFTNet jest KIR. Sieć umożliwia sprawną i bezpieczną wymianę informacji biznesowych z ponad 11 000 banków oraz innych instytucji finansowych, a także przedsiębiorstwami na całym świecie. SWIFTNet zapewnia wymianę informacji 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.


SWIFT to obecnie najlepszy sposób przesyłania pieniędzy za granicę przy minimalnych kosztach usług bankowych. Zapewnia on dokładność dostarczenia przelewu, jego terminowość oraz bezpieczeństwo poufnych danych klientów.

Dodaj komentarz