Wirtualne przygotowanie do matury

Do niedawna odpowiednie przygotowanie się do egzaminu dojrzałości wymagało udziału w korepetycjach. Niektórzy maturzyści zamiast tego wybierali wspólne uczenie i rozwiązywanie zadań. Możliwości jakie daje Internet umożliwiają teraz dużo prostsze i przyjemne przyswajanie wiedzy, często nawet bezpłatnie. Wystarczy posiadać komputer i dostęp do sieci. Statystki serwisu e-zadania.pl wskazują, że pomimo tak dużego rozwoju technologii i ułatwionemu dostępowi do wiedzy, maturzyści wciąż decydują się na naukę dopiero na chwilę przed samym egzaminem.

Nauka przez Internet?
Serwis edukacyjny dostępny na stronie www.e-zadania.pl działa już od ponad roku. Przy jego tworzeniu współpracowali zarówno nauczyciele, ale również specjaliści, którzy na co dzień pracują z uczącą się młodzieżą. Głównym zadaniem, na którym skupili się twórcy, było stworzenie skutecznych rozwiązań, które pomogą uczniom w nauce matematyki. Portal skierowany jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjnych, gimnazjów i szkół podstawowych znajdujących się na terenie kraju. Serwis złożony jest z kilku tysięcy filmów, interaktywnych testów, zróżnicowanych zadań oraz wyjaśnień definicji i pojęć, które przydadzą się podczas przygotowań. Każdy z wymienionych elementów zaprezentowany jest w innowacyjny sposób, który dotychczas nie był stosowany w polskiej sieci.

Jako nauczyciel pracuję na co dzień z młodzieżą szkolną, która coraz bardziej interesuje się internetem i treściami w nim oferowanymi, poświęcając jednocześnie mniej czasu na naukę. Sam wielokrotnie korzystałem z udogodnień jakie oferuje internet w pracy z młodzieżą, którą się opiekuję i stąd pomysł na stworzenie portalu, który robiłby to na większą skalę. Dzięki pomocy firmy Ideo oraz pozyskaniu środków unijnych stało się to możliwe – podsumowuje Wiesław Ziaja, właściciel e-zadania.pl

Dostęp do wiedzy bez żadnych opłat

Forma w jakiej prezentowane są wszystkie materiały umożliwia przyjazne i łatwe przyswojenia wiedzy. Dla twórców serwisu istotna była samodzielna nauka, dlatego wszystkie przygotowane narządzania właśnie na tę kwestię kładły nacisk. Kolejną ważną funkcjonalnością jest odpowiednie przyporządkowanie filmów i informacji dodatkowych do grup, co z kolei daje możliwość systematycznego zdobywania wiedzy i kompleksowego przygotowania do egzaminu dojrzałości. Warto jest również podkreślić, że dostęp i korzystanie z portalu jest bezpłatne i nie wymaga od użytkowników uiszczania żadnych opłat.

Chociaż maturzyści mają dostęp do tak przydatnego i funkcjonalnego serwisu statystyki wskazują, że korzystają z niego dopiero tuż przed samą maturą.

 

Rysunek 1. Statystyki odwiedzin serwisu www.e-zadania.pl w okresie 01.03.2011 – 04.05.2011 (źródło: Google Analytics)

Hosting to podstawa
Na kilka dni przez maturą z matematyki serwis był szczególnie chętnie odwiedzany – portal zanotował około 1 miliona wejść. Statystyki wskazują, że średnio użytkownicy spędzili na stronie 20 minut. Maturzyści odtworzyli 500 tysięcy materiałów wideo, generując tym samym ponad 2 TB transferu na łączu 200 Mbps. W takich przypadkach, doskonałym rozwiązaniem jest hosting zarządzany.

Tak tę kwestię podsumowuje Wiesław Ziaja: Gdyby nie stałe monitorowanie serwerów przez administratorów Ideo, osiągnięcie tak imponującego wyniku nie byłoby możliwe. W trakcie tego gorącego okresu na bieżąco byłem informowany o stale zmieniającej się sytuacji. Otrzymywałem także propozycje odpowiedniego dostosowania hostingu, dzięki którym umożliwiliśmy dostęp do wiedzy wszystkim, którzy tego potrzebowali. Uznaję to za nasz wspólny sukces.

Wielokrotnie już serwery, którymi zarządzamy, były wystawiane na próbę. Zarówno w przypadku stałego wysokiego obciążenia jak i okresowych skoków zainteresowania danym serwisem przykładamy dużą wagę do zapewnienia ich wysokiej dostępności oraz bezpieczeństwa przechowywanych tam danych. Posiadane przez nas doświadczenie w tym zakresie było jedną z przyczyn udostępnienia naszych usług dla szerszego grona klientów poprzez wydzielenie w naszych strukturach działu hostingu. Dzięki maturom i portalowi e-zadania.pl możemy powiedzieć, że my także zdaliśmy maturę – dodaje Krzysztof Kawalec, Kierownik Działu IT, Ideo Sp. z o.o.

Dodaj komentarz