Zamek Malbork

Głównym celem mojego przyszłego wyjazdu jest Zamek Malbork znajdujący się w północnej części Polski w województwie pomorskim. Same rdzenne początki tego tego miasta, a dokładniej osadnictwa datuje się jeszcze na epokę kamienia. W przeciągu setek lat miejsce to pięknie się rozwinęło, jednakże z powodu wojen zostało prawie doszczętnie zniszczone.

Na miejsce planowałem dotrzeć koleją. Zdecydowałem się na ten środek transportu, ponieważ jak pokazywały rozkłady jazdy pociągów dostępne było bezpośrednie połączenie. W dzień odjazdu wziąłem wszystkie bagaże i udałem się na peron. Cała droga przebiegła szybko z czego się bardzo cieszyłem, gdyż nie mogłem się doczekać zwiedzania.

Po dotarciu na miejsce nie mogłem uwierzyć, że w roku 1945 Armia Czerwona zdewastowała blisko 80% wszystkich budynków. Obecnie miasto wygląda przepięknie, a po zniszczeniach nie ma ani śladu. Przewozy regionalne stoją na bardzo wysokim poziome, toteż po chwili znalazłem się pod samym zamkiem. Jest to przepiękna trzyczęściowa twierdza obronna utrzymana w stylu gotyckim. W jego skład wchodzi zamek niski, średni i wysoki. Razem stanowią jeden z największych przedstawicieli architektury gotyckiej na świecie, który przetrzymał próbę czasu.

Aktualnie jak większość tego typu obiektów zamek został wpisany na listę UNESCO i stanowi przepiękne muzeum, gdzie od kilku lat organizowane są inscenizacje obrazujące przebieg sławnej bitwy pod Grunwaldem. Ponadto odbywają się tutaj niesamowite spektakle „Światło i dźwięk”. Wszystko to w połączeniem z niepowtarzalnym klimatem miejsca czyni to miejsce jednym z najlepszych miejsc w Polsce wartych odwiedzin.

Dodaj komentarz