Wybieramy termometr dla dziecka

Termometr jest obowiązkowym wyposażeniem medycznym w domu. Zwłaszcza, jeśli mieszkamy z maluchem. Pozwala on na sprawdzenie temperatury i tym samym zdiagnozowanie stanu zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Jak wybrać ten obowiązkowy w każdym domu sprzęt medyczny?

Sprzęt medyczny dla dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny!

Sprzęt medyczny, jaki wybieramy dla dziecka, powinien spełniać zazwyczaj wyższe wymagania bezpieczeństwa niż w przypadku tego, który jest przeznaczony dla dorosłych. Jednak, jeśli chodzi o termometry, jedna zasada dotycząca ich wyboru dotyczy zarówno jednej, jak i drugiej grupy wiekowej. Chodzi oczywiście o to, aby termometr nie był rtęciowy.

sprzet medyczny

Mimo, że termometry rtęciowe zostały już wycofane z rynku w 2009 roku (zgodnie z zaleceniem Unii Europejskiej) to jeszcze w wielu domach znajdują się na stałym wyposażeniu. Termometry rtęciowe należą do bardzo dokładnych, jednak w przypadku ich użycia – zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z wiercącym się maluchem – o uszkodzenia takiego urządzenia jest niezwykle łatwo. Rtęć jest toksyczna dla ludzkiego organizmu, a wchłonięcie nawet niewielkiej jej ilości (przez układ oddechowy) może spowodować ostrą reakcję organizmu. Osoba, u której zaobserwuje się pierwsze objawy zatrucia powinna niezwłocznie udać się do lekarza.

Termometr dla dziecka – najlepszy elektroniczny

Najlepszym wyborem będzie termometr elektroniczny. Jest on dokładny, wygodny, a przede wszystkim bezpieczny. Co więcej, na wynik nie trzeba czekać kilkunastu minut, a jedynie chwilę. W większości urządzeń zostaniemy o nim poinformowani dźwiękiem.

Dla dzieci – szczególnie tych małych – najlepsze będą termometry z miękką końcówką. Nadają się one do wykonywania pomiarów w uchu, pod pachą, jak i w odbycie. Warto jednak zadbać o to, aby regularnie wymieniać bateria do termometru. Kupując termometr elektroniczny wybierajmy taki, który mierzy z dokładnością do 0,01°C.

Termometr wybieramy w zależności od wieku dziecka

Dla najmłodszych dzieci najlepszy będzie termometr doodbytniczy. Dzięki niemu uzyskamy najdokładniejsze pomiary. Jednak nie będzie on wygodny w użytkowaniu po ukończeniu przez dziecka 3 m. ż.

Dla starszych dzieci sprawdzi się termometr tradycyjny. Jednak dokonywanie pomiarów przy jego pomocy może być sporym wyzwaniem u niemowlaków.

Dla dzieci powyżej 4 roku życia możemy wybrać termometr doustny. Pamiętajmy jednak, aby pomiarów nie wykonywać tuż po posiłku, gdyż zafałszuje to wynik.

Dodaj komentarz