Wypożyczalnia sprzętu budowlanego jako alternatywa dla zakupu. Pomagamy podjąć właściwą decyzję

Sprzęt budowlany jest niezbędny na każdym placu budowy. W zależności od tego, jaką inwestycję się realizuje, należy zorganizować odpowiedni sprzęt. Są i takie urządzenia, które muszą znaleźć się na każdym placu budowy – na przykład koparka, wywrotka czy zagęszczarka do ziemi. Są i takie – na przykład podnośnik koszowy, które potrzebne są na budowie tylko przez określony czas. Lepiej zakupić, czy wynajmować maszyny budowlane? Na to pytanie postaramy się udzielić odpowiedzi.

Wynajem sprzętu budowlanego


Wynajmując sprzęt budowlany na czas prac koszty ponosi się jedynie podczas jego użytkowania. Oznacza to, że jeśli koparka potrzebna jest nam przez 100 dni w roku, tylko przez te 100 dni generuje koszty, a przez pozostały czas nie. W przypadku zakupu, koszty takie, jak raty leasingowe czy raty kredytu oraz ubezpieczenie płaci się niezależnie od tego, czy koparka pracuje, czy stoi na placu. W sytuacji, gdy wypożyczona maszyna ulegnie awarii,
wypożyczalnia sprzętu budowlanego powinna dostarczyć nową. Jeśli jest to maszyna zakupiona, niestety przyjdzie nam ponieść koszty jej naprawy. Firmy budowlane wynajmują też często podnośnik koszowy. To rozwiązanie dość rozsądne, ponieważ tego typu urządzenie nie jest zbyt często potrzebne na budowach.

Wypożyczalnia maszyn budowlanych nie zarobi, czyli kiedy rozważyć zakup?


Zakup sprzętu budowlanego może się opłacić, gdy mamy pewność, że będzie on wykorzystywany przez większą część czasu. Wtedy wynajem sprzętu budowlanego wychodzi podobnie pod względem kosztów, jak jego zakup, a mimo wszystko mamy sprzęt na wyłączność.

Dodaj komentarz