Bezpieczne zabawki – jak rozpoznać?

Bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze, dlatego wybór odpowiednich zabawek jest bardzo ważny.  Można je kupić praktycznie wszędzie nie tylko w sklepach z zabawkami, sklepach dla dzieci, ale również na stacjach benzynowych, delikatesach, kioskach itp. punktach handlowych. Jednak jak się okazuje nie wszystkie zabawki są bezpieczne dla dzieci i nie powinny być dopuszczone do użytku.

Aby uchronić naszą pociechę od niebezpieczeństwa i by zabawa była tylko przyjemnością która nie powoduje żadnych szkód, należy bardzo uważnie zwracać uwagę na kupowane zabawki.
Czyli o czym musisz pamiętać i na co zwracać szczególnie uwagę przy wyborze zabawki dla dziecka.

Pierwsze co musisz zrobić by kupić odpowiednią zabawkę, a przede wszystkim bezpieczną to sprawdzić oznaczenie wiekowe. Jest to bardzo istotna informacja ze względu choćby nawet kształt i wielkość zabawki. Zabawki powyżej 3 lat mogą mieć mniejsze elementy, które młodsze dziecko może zwyczajnie połknąć i się udusić.

Następnie bardzo istotne informacje jakie powinna zawierać bezpieczna zabawka to znaki jakości, można tu wymienić znak CE, który oznacza, że zabawkę wyprodukowano zgodnie z normami bezpieczeństwa. W krajach należących do Unii Europejskiej jest to znak nakazany przez prawo. Oprócz tego znaku jeżeli chodzi o Polskę, który daje pełną gwarancję bezpieczeństwa zabawki jest nieobowiązkowy znak PN oznaczający: zgodny z Polskimi Normami.

Dodatkowo na metce zabawki znajdują się dane producenta i dystrybutora, jako podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zabawki, informacje o użytkowaniu i wytrzymałości oraz materiałach z których została zrobiona zabawka.

Na koniec, jak już kupimy zabawkę musimy pamiętać by dać ją dziecku do zabawy bez opakowania,  które może być równie niebezpieczne jak zabawka bez atestów.

Dodaj komentarz