Błędnie wypełniony PIT

W przypadku wystąpienia błędów w deklaracji podatkowej możemy spodziewać się powiadomienia o niedopełnieniu obowiązku. W trudnej sytuacji są wówczas osoby, które czekały ze złożeniem deklaracji na ostatnią chwilę. Osoby, które składają zaznania podatkowe na początku roku kalendarzowego, mogą jeszcze wprowadzić niezbędną korektę przed końcem kwietniowego terminu. Tym samym unikną finansowej kary nałożonej przez urząd skarbowy.

Najczęstsze błędy popełniane przez podatników wypełniających formularz PIT:

1. Błędnie wpisany numer pesel lub NIP albo całkowity brak identyfikatora podatkowego. NIP lub pesel często jest niezauważany przez osobę wypełniającą formularz, gdyż znajduje się na samej górze druku. Choć trudno w to uwierzyć, dużo ludzi pomija tą rubrykę.
2. Kolejnym błędem jest nieaktualny formularz zeznania podatkowego. Co jakiś czas formularze są zmieniane, a oddanie deklaracji na nieaktualnym druku na pewno nie zostanie zaakceptowane przez urząd.
3. Błędnie przepisany numer KRS, należący do określonej organizacji pożytku publicznego. Jeśli podatnik zdecyduje się przekazać 1% podatku dochodowego na daną organizacje i źle przepisze jej numer, to dochód z procentu trafi do budżetu państwa, a nie do stowarzyszenia.
4. Częstym błędem jest wpisywanie w rubryce NIP-u podatnika, NIP-u firmy, w której pracuje wnioskodawca.
5. Spotykaną pomyłką jest wypełnienie przez podatnika nie tego formularza, który powinien złożyć. Najczęściej podatnicy mylą formularz PIT-37 z PIT-36.
6. W formularzach znaleźć można również nieodpowiednio zaokrąglone kwoty. Należy pamiętać, że powyżej 50 groszy zaokrągla się w górę, zaś poniżej w dół. Przykładowo kwotę 651.49 złotych powinno się zaokrąglić do sumy 651 złotych, natomiast liczbę 651.50 złotych do kwoty 652 złotych.
7. Najbardziej oczywistą pomyłką jest błąd w rachunku. Tego typu błąd może zostać poprawiony przez pracowników Urzędu Skarbowego, jeśli pomyłka w rachunku nie przekracza kwoty 1.000 złotych.
8. Brak dodania załączników może skutkować utratą szansy na skorzystanie z ulg podatkowych.

Powyższe błędy mogą stanowić wskazówki dla podatnika ważne przy wypełnianiu formularza PIT. Znając najczęstsze, łatwiej ich uniknąć. Przed zabraniem się do wypełnienia formularza warto poznać kilka ważnych informacji, o których więcej na stronę – http://rozliczeniepit.pl/.

Dodaj komentarz