Car fleet management. Jak efektywnie i ekonomicznie zarządzać flotą samochodową?

Efektywne i ekonomiczne zarządzanie flotą samochodową przedsiębiorstwa ułatwiają nowoczesne systemy monitoringu. Z ich pomocą managerowie flot mogą sprawnie zarządzać pojazdami i zasobami ludzkimi, a także na bieżąco kontrolować, analizować i optymalizować wydatki związane z transportem samochodowym.

Systemy monitorowania

Dostępne systemy monitoringu floty samochodowej to funkcjonalne i praktyczne narzędzia ułatwiające pracę managerom floty, którzy mogą na bieżąco kontrolować pozycje i parametry pojazdów znajdujących się w trasie. Na podstawie tak uzyskiwanych informacji generowane są  szczegółowe raporty dotyczące konkretnych pojazdów – z uwzględnieniem okresów i tras. Pozwala to również na dokładną weryfikację kosztów związanych z wykorzystaniem pojazdu.

Większość systemów ma formę aplikacji internetowej i można z nich korzystać za pomocą komputera lub dowolnego urządzenia mobilnego. Wystarczy dostęp do Internetu, nie ma konieczności instalowania oprogramowana na sprzęcie. Konieczny jest jednak montaż odbiornika GPS w samochodzie, ponieważ umożliwia on rejestrowanie i transmisję danych dotyczących przebiegu jazdy.

Efektywność a ekonomia

Efektywne zarządzanie flotą samochodową odnosi się do działań typowo logistycznych i transportowych, związanych z planowaniem tras, zarządzaniem pojazdami i zasobami ludzkimi. Ekonomiczne zarządzanie flotą samochodową wymaga uwzględnienia wydatków związanych z eksploatacją pojazdów, serwisowaniem, zużyciem paliwa i ubezpieczeniem kierowców.  Dlatego bardzo istotnym elementem jest także bezpieczeństwo kierowców i ograniczenie szkodowości.

Systemy monitorowania pozwalają na:

 • wyznaczanie optymalnych tras,
 • szacowanie czasu przejazdu,
 • prowadzenie kierowcy do miejsca docelowego dzięki nawigacji GPS,
 • lokalizację aktualnej pozycji pojazdu,
 • kontrolowanie przebiegu jazdy (rejestrowany jest czas rozpoczęcia i końca jazdy, punkty kontrolne zaplanowanej trasy, poziom paliwa w baku pojazdu, zużycie paliwa, styl jazdy kierowcy, prędkość, obroty silnika, postoje),
 • stałą komunikację z kierowcą i informowanie o zdarzeniach na drodze (na przykład w celu uniknięcia korków).

W efekcie możliwa jest:

 • redukcja kosztów,
 • oszczędność czasu,
 • obniżenie zużycia paliwa
 • zmniejszenie przebiegu,
 • mniejsza eksploatacja pojazdów,
 • poprawa bezpieczeństwa,
 • skuteczne zarządzanie flotą.

Manager floty, przedsiębiorca, kierowca

Dla managerów floty, zwłaszcza w przedsiębiorstwach posiadających dużą ilość samochodów, bardzo praktyczną funkcjonalnością jest opcja przypominania o serwisowaniu pojazdów i ewentualnych naprawach.

Dla przedsiębiorców system monitorowania jest narzędziem ułatwiającym wykrywanie nieprawidłowości i likwidowanie nadużyć ze strony pracowników związanych z korzystaniem pojazdów w celach prywatnych. Kierowcy bowiem są dokładnie rozliczani z przebytych kilometrów, czasu jazdy i zużytego paliwa. Warto jednak zauważyć, że również kierowca może czerpać wiele korzyści z systemu monitorowania, dzięki któremu uzyskuje aktualne informacje na temat zdarzeń na trasie i parametrów pojazdu, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Podnoszenie standardów bezpieczeństwa we flotach wpływa na ograniczenie szkodowości oraz bezpieczeństwo pracowników, a dodatkowo przekłada się na ogólną kulturę jazdy i poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego co ma znaczenie dla nas wszystkich – podkreśla Sylwester Pawłowski, ekspert i autor projektu edukacyjnego Świadomy Kierowca (www.swiadomykierowca.pl).

Dostępne systemy mogą być z łatwością wdrażanie w firmach posiadających flotę samochodów osobowych, jak i w przedsiębiorstwach transportowych. Dodatkowo mogą być łączone z innymi narzędziami ułatwiającymi kierowcom ekonomiczną jazdę. Najnowsze rozwiązania tego typu i systemy monitoringu wprowadza, m.in. firma Safter –  www.safter.pl

Dodaj komentarz