Kwestia ogrzania całego swojego domu czy mieszkania jest bardzo ważna, ponieważ klimat umiarkowany gwarantuje wiele chłodnych wieczorów oraz mroźną zimę. W związku z tym, pomieszczenia domowe muszą być naprawdę ciepłe. Co najlepiej sprawdzi się do ogrzania swojego miejsca zamieszkania?
Co ogrzeje cały dom: piece wolnostojące czy kominki?
Wiadomo, że piece wolnostojące sprawiają się bardzo dobrze jako źródło ogrzewania. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie dotyczącego tego, czy kominek da radę ogrzać całe mieszkanie. Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Jednak tylko wtedy, gdy zostanie on podłączony do instalacji grzewczej, może być to wtedy:
- system dystrybucji gorącego powietrza, tzw. DGP, który dostarczy ciepło także do innych pomieszczeń (niż jedynie to, gdzie ustawiony jest kominek),
- płaszcz wodny, który ogrzewa wodę płynącą rurami do grzejników w poszczególnych pomieszczeniach domu.
Kiedy kominek zostaje podłączony do instalacji grzewczej (powietrznej albo wodnej), musi wtedy posiadać tzw. wkład kominkowy, a także właściwe parametry techniczne: związane ze jego sprawnością oraz mocą nominalną (które zagwarantują pokrycie zapotrzebowania na ciepło do ogrzania całego mieszkania). Najlepiej, kiedy kominek tradycyjny zamontuje się jeszcze w czasie budowy domu, bo wtedy bez kłopotu będzie można zadbać o to, by doprowadzał ciepło do wszystkich pomieszczeń. Zaletami ogrzewania domu przy wykorzystaniu kominka, są: niskie koszty (w porównaniu z innymi, konwencjonalnymi źródłami ciepła), a także to, że po połączeniu go z płaszczem wodnym zasili on także ogrzewanie podłogowe. Wadą jest jednak potrzeba nieustannego dozoru ognia, a także praca związana z drewnem (kupowanie, rąbanie, noszenie).
Kominkowe piece wolnostojące
Tak jak było wspomniane już wcześniej, kominek najlepiej zamontować już w czasie budowy domu. Kiedy jednak chce się go posiadać w drodze remontu, to warto zastanowić się nad opcją jaką jest piec wolnostojący. Taki piec kominkowy nie zawsze poradzi sobie z ogrzaniem całego mieszkania, jednak doskonale ogrzeje pomieszczenie, w którym się znajdzie (zgodnie ze swoją mocą). Taki pies można łatwo zainstalować, ułatwia on też aranżację wnętrza (ponieważ jego ustawienie ogranicza wyłącznie dostęp do przewodów kominowych). Wybierając tego rodzaju piec wolnostojący, uwagę należy zwrócić na:
- jego moc grzewczą,
- rodzaj spalanego paliwa,
- wpływ na środowisko (powie o tym odpowiedni certyfikat, który wyjaśni, czy danym model pieca pozwala na maksymalne obniżenie emisji szkodliwych substancji do otoczenia).
Warto też zwrócić uwagę na to, że kominkowy piec wolnostojący oprócz swojej funkcji grzewczej, staje się także świetnym elementem dekoracyjnym. Kiedy wybierze się jego odpowiedni model, to będzie dopasowany zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i tych o stylu industrialnym, rustykalnym, czy nawet skandynawskim. Jak więc widać, kominek tradycyjny da sobie radę z ogrzaniem całego domu. Kominkowy piec wolnostojący będzie zaś doskonały do wygodnego ocieplenia konkretnego pomieszczenia.