skrzynki rozprężne w wentylacji

Czy można samodzielnie wytłumić wentylację?

Stały dopływ czystego powietrza w mieszkaniu ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Z tego powodu wiele osób decyduje się zamontować w domu wentylację mechaniczną, która pozwala znacznie skuteczniej kontrolować przepływ strumieni w domu. Niestety, bardzo często tego typu wentylacja emituje szumy, a nawet hałas. W takim przypadku konieczne będzie jej wytłumienie. Podpowiadamy, na czym to polega i czy można zrobić to samodzielnie.

Uciążliwy hałas w wentylacji

Przebywając we własnym domu, chcemy móc zrelaksować się, wypocząć, pracować w ciszy i spokoju. Nawet niezbyt głośne szumy powodowane przez wentylację na dłuższą metę mogą okazać się bardzo uciążliwe. Zarówno wentylacja grawitacyjna, jak i wentylacja mechaniczna mogą przyczyniać się do roznoszenia dźwięków. Szczególnie uciążliwe może być to w przypadku wentylacji mechanicznej. Głośna praca silnika, niewłaściwe funkcjonowanie łożysk, złe wyważenie wirnika to tylko niektóre z możliwych przyczyn hałasu. Na szczęście możemy obniżyć poziom hałasu stosując tłumiki akustyczne do wentylacji i skrzynki rozprężne w wentylacji.

tłumiki akustyczne w wentylacji

W jakich sytuacjach można samodzielnie wytłumić wentylację?

Wytłumieniem wentylacji możemy w niektórych sytuacjach zająć się samodzielnie – materiały potrzebne do tego możemy łatwo zamówić na przykład przez Internet. Pamiętajmy jednak o tym, że wymaga to pewnych specjalistycznych umiejętności – jeżeli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób zamontować poszczególne elementy, lepiej skorzystać z pomocy fachowców. W przeciwnym razie możemy nie tylko nie zniwelować poziomu hałasu, ale i doprowadzić do uszkodzenia wentylacji. Jeżeli posiadamy odpowiednie umiejętności, możemy samodzielnie zająć się bez przeszkód wytłumieniem wentylacji w domu jednorodzinnym – w kamienicy czy bloku warto to ustalić z zarządcą, gdyż wentylacja jest w tym przypadku częścią większego systemu. Nasze modyfikacje mogą mieć wpływ na funkcjonowanie wentylacji w mieszkaniach sąsiadów.

W jaki sposób można wytłumić wentylację? Tłumiki akustyczne w wentylacji i skrzynki rozprężne w wentylacji

Poziom hałasu emitowanego przez wentylację obniża się, montując tłumiki akustyczne kanałowe. Wykonane są one z cynkowanego aluminium, muszą być kwasoodporne. Mogą mieć okrągły lub prostokątny kształt. W celu zniwelowania hałasu warto również rozważyć montaż skrzynek rozprężnych. Zmniejszają one siłę powietrza, które przepływa przez wentylację – może to być bardzo skuteczny sposób na wyeliminowanie dźwięków wywołanych przez czynniki aerodynamiczne.

Dodaj komentarz