Czy wiesz, że…? – Kilka ciekawostek o Wejherowie

Wejherowo to niewielkie miasteczko położone w Województwie Pomorskim. Od dawna przyciąga całą rzeszę turystów. Związane jest to z jego urzekającą, choć niekoniecznie długą historią,licznymi  legendami oraz pięknymi widokami.
Jeśli chcesz poznać kilka interesujących ciekawostek na temat tego miasta, przeczytaj!

Krótki rys historyczny
Miasteczko powstało w XVII wieku, a jego założycielem był ówczesny wojewoda – Jakub Wejher. Budowę rozpoczęto dokładnie w 1643 roku, a około 7 lat później zyskała ona prawa miejskie.

Sam Wejher niedługo był właścicielem Wejherowa, po jego śmierci przechodziło ono we władanie kolejnych możnowładców. Po I rozbiorze Polski, zostało ono włączone w obszar Prus, po czym władze zaczęły sporo inwestować w jego infrastrukturę.

Miasteczko rozwinęło się. W roku 1920 wróciło do polskich granic, choć w czasie II Wojny Światowej Niemcy dość mocno akcentowali, iż te tereny są ich własnością.

Czego nie wiesz o Wejherowie?

Wejherowo określa się mianem „Kaszubskiej Jerozolimy”, ze względu na  to, iż rozplanowanie wejherowskich dróżek jest bardzo wiernym odzwierciedleniem autentycznego układu miejsc świętych w Jerozolimie.

Jednym z piękniejszych i ważniejszych zabytków wejherowskich jest Kościół św. Anny, pod który kamień węgielny położył sam Jakub Wejher.

Dodatkowo, warto wiedzieć, że miasteczko to zalicza się do tzw. Małego Trójmiasta Kaszubskiego, w którego skład wchodzą również Rumia i Reda.

Strona Prezydenta Miasta Wejherowo: KrzysztofHildebrandt.pl
Oficjalna strona miasta: Wejherowo.pl

Dodaj komentarz