grzejnik

Czym ogrzewać mieszkanie?

Dotychczas praktycznie wszystkie mieszkania ogrzewane były w tradycyjny sposób z wykorzystaniem kotłów węglowych lub gazowych. Obecnie, wiele rodzin zwraca uwagę na walory estetyczne i decyduje się zainstalować w swoim domu ogrzewanie kominkowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Za kominkiem przemawiają głównie wspomniane wyżej względy estetyczne, ponieważ nowoczesne kominki mają duże przeszklenia umożliwiające obserwowanie ognia nawet z kilku stron, co wytwarza niezwykłą atmosferę w pomieszczeniu. Kominek umieszczony w salonie, czy w jadali może stanowić centralne miejsce w domu, skupiając uwagę rodziny i gości, którzy na pewno szybko docenią ciepły i przyjemny klimat, jaki on wytwarza. Dodatkowo kominek to bezpieczne i niezwykle wydajne źródło ciepła, które działa niezależnie od zewnętrznych dostaw energii (z wyjątkiem kominków elektrycznych). Jedyne, o czym należy pamiętać, aby zapewnić w domu odpowiednią temperaturę, to konieczność ciągłego podkładania opału do kominka.Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiednio dużego miejsca do magazynowania drewna, najlepiej nieopodal domu, aby móc szybko uzupełnić niedobór drewna. Bez wątpienia zaletą ogrzewania kominkowego są jednak względy ekologiczne, gdyż emisja niebezpiecznych substancji do atmosfery w przypadku spalania drewna jest znikoma.

Osoby,które cenią sobie oszczędność czasu i pieniędzy (bo przecież wkład kominkowy, jego montaż i akcesoria nie są tanią inwestycją) decydują się na korzystanie z pieców węglowych, kotłów gazowych albo olejowych, instalowanych najczęściej w kotłowniach, czy piwnicach. Ciepło dociera do pomieszczeń przez grzejniki, które mogą mieć rożną moc, a w dodatku łatwo je dopasować do każdego wnętrza,gdyż producenci oferuje je w bogatej gamie kolorów, a nawet w zróżnicowanych kształtach. Najbardziej trwałe, a zarazem eleganckie są grzejniki aluminiowe,  które łatwo przewodzą ciepło, są lekkie, ale bardzo odporne na korozję. Ich stosunkowo niewielka powierzchnia wodna sprawia, że szybko się nagrzewają, co należy uznać za ich niewątpliwą zaletę.

W dodatku grzejniki pokojowe są wyposażone w pokrętła umożliwiające regulacje poziomu temperatury w pomieszczeniu, co jest niemożliwe w przypadku ogrzewania kominkowego.

Wybór sposobu ogrzewania mieszkania nie jest łatwą decyzją, jednak trzeba pamiętać, że jest to inwestycja na wiele lat, dlatego trzeba wybrać sposób grzewczy odpowiednio dopasowany do rozkładu pomieszczeń w naszym domu, funduszy, jakimi dysponujemy oraz własnych upodobań.

Szeroki wybór grzejników oferuje firma Instal-Projekt:

grzejniki kolorowe

grzejniki ozdobne

grzejniki panelowe

Dodaj komentarz