Przegląd stron wyłudzając SMS za testy IQ

http://amiclever.pl/

Layout stylistycznie nawiązuje do serwisów informacyjnych. Jak w serwisach tego typu, jest tu dużo „ciekawostek” i innych informacji, które mają za zadanie zmylić użytkownika i stworzyć wrażenie profesjonalnego serwisu.

Centralnym elementem serwisu jest oczywiście test na inteligencję – w tym wypadku mamy 40 pytań, formularz wykonany w technologii Flash. Po zakończeniu testu mamy formularz (wiek,  płeć, etc.) którego głównym zadaniem jest odwrócenie uwagi użytkownika. Na koniec gwoźdź programu – formularz z hasłem do SMS. Na stronie nie ma żadnych informacji o kosztach SMS, jest ona zakopana głęboko w regulaminie. Koszt jednego SMSa to 19,99zl (24,39zl z VAT) ale nie testowałem czy jeden wystarczy, czy trzeba wysłać więcej SMSów żeby poznać swoje IQ .
W regulaminie oczywiście nie ma podanego adresu firmy i innych danych, które powinny się tam znaleźć.

Na stronie „O Nas” piszą o sobie tak, żeby stworzyć wrażenie ze są agencją państwową – cyt. „Państwowa Agencja badania inteligencji jest międzynarodową organizacją obecną na wszystkich pięciu kontynentach„  – dobrze że nie są obecni we wszystkich siedmiu miastach wojewódzkich w Polsce:) i działalność tego naciągacza ogranicza się tylko do Internetu.

Nadużycia:
podają się za kogoś kim nie są (lub próbują wprowadzić w błąd w tej kwestii)
nie podali swoich danych w regulaminie
nie podają informacji o kosztach SMSa na stronie z formularzem


http://www.iq-test.pl/

Cienki Layout, ale za to strona dobrze wypozycjonowana w Google. Serwis stosuje znane sztuczki – sprawia wrażenie jakiejś międzynarodowej inicjatywy.
Po rozpoczęciu testu uruchamia się formularz i możemy przystąpić do testu.
Po przejściu 30 pytań, dostajemy kolejne (ile masz lat) które ma zmylić nasza czujność.
Na koniec formularz z kodem SMS. Małą, szarą czcionka podano koszt SMSa 19,00 PLN netto / 23,18 PLN brutto.
Właściciel serwisu zarejestrowany jest w jakiejś mieścinie w Czechach – to gwarantuje spokój oraz zniechęci klientów do kontaktu.
Serwis ma program partnerski – również ludzie z zewnątrz mogą skorzystać z tego przekrętu.
W sumie trzeba przyznać, że nie ma się do czego przyczepić – przynajmniej od strony prawnej.


www.getiq.pl

W sumie najbardziej pocieszny serwis tego typu, ale o tym niżej.
To co wyróżnia ten serwis to ładny wygląd, który aż zachęca do sprawdzenia swojego poziomu inteligencji. Do tego standardowa ściema o międzynarodowym projekcie, jakieś ciekawostki, dziś przetestowano itp.

Ale od strony programistycznej jest to improwizorka – po rozpoczęciu testu, można od razu przejść do ostatniego, 40 pytania, po którym pojawi się komunikat o zakończeni testu. Potem standardowe pytanie o wiek i kraj pochodzenia. Po nim przechodzimy do formularza z kodem SMS. Koszty SMSa są ukryte w stopce serwisu, co więcej aby poznać swoje IQ trzeba wysłać 2 SMSy za 19,00 PLN netto / 23,18 PLN brutto każdy. Na tej podstronie podano też identyfikator który pozwala na dostęp do swoich wyników przyszłości. A więc skoro mamy identyfikator to po co płacić za SMSy:):):) Identyfikator wpisujemy w formularzu na górze strony – zakładka „Zakończyłeś test? Sprawdź wynik!” i mamy dostęp do wyników. Możemy też wydrukować sobie certyfikat. I to wszystko za darmo:)


Profesor Maslow potwierdził geniusz autora tego postu 🙂


W regulaminie brak danych podmiotu odpowiedzialnego za stronę.


protestiq.pl

Kolejna strona o schemacie takim samym jak te opisane powyżej – ładna grafika, ciekawostki, liczba przetestowanych osób et.. Po zakończeniu testu formularz trzeba podać kod SMS za 23,18zł z VAT. Informacja o cenie SMSa podana jest na dole, w mało widocznym miejscu.  W regulaminie podano dane adresowe – co nie znaczy ze są prawdziwe, ale to tylko moja sugestia:)
Niedoróbką serwisu jest brak pytania zmylającego, o wiek i kraj, po zakończeniu testu.


iq2009.pl

Schemat działania powielony z innych serwisów – ciekawostki, iluzja projektu międzynarodowego, liczba przetestowanych osób etc.
Sam test jest mało profesjonalny – obrazki z pytań były rysowane kredkami:), po zakończeniu testu brak pytania zmylającego. Na stronie z kodem SMS nie ma nic o cenie SMSa, trzeba zaznaczyć tylko, że akceptuje się regulamin. W regulaminie podano koszt – 19zł (23,18zł z VAT) / za 1 SMS. Adres firmy to mieszkanie w bloku w Wieliczce – jakby ktoś był ciekawy. W sumie serwis można określić jako wtórno-amatorski.


iqpolska.pl

Chyba najlepiej znany „test inteligencji”, stosujący wątpliwe etycznie sztuczki. Po zakończeniu testu formularz do SMS i stara sztuczka – wyraźną czcionką przelew PayPal 1 zł, i małą „koszt sms 9 zł netto (10,98 zł brutto)” Co więcej, trzeba wprowadzić 2 kody SMS.. Niedoróbka to brak pytania zmylającego.
W regulaminie podano adres „firmy” DT Software, której inny „produkty” to GOD, program P2P, w którym zastosowano podobna sztuczki.

Ale najciekawszą rzeczą tego serwisu to program partnerski. Z informacji tam podanych dowiadujemy się, że skuteczność zakupu testu wynosi 14%. Alexa Traffic Rank jest w okolicach 300000, co może odpowiadać 3-6 tyś użytkowników dziennie. Czyli minimum 400 osób dziennie wysyła SMSa. Jeśli właściciele serwisu mają na czysto 10 zł (po odliczeniu prowizji operatora, podatków, prowizji dla polecającego), to zarabiają dziennie 4000 zł. I dlatego takich serwisów będzie przybywać.

Dodaj komentarz