Obowiązkowym wyposażeniem każdej kuchni są rozmaite sprzęty gospodarstwa domowego, a wśród nich powinien znaleźć się okap kuchenny. To pozornie małe urządzenie ma do spełnienia ważne zadanie, które doceniamy dopiero przygotowując posiłki.
Prawidłowo dobrany okap kuchenny, który powinien być niewiele szerszy od płyty kuchennej, nad którą został powieszony, odpowiada za skutecznie pochłonięcie wszystkich zapachów, które powstają podczas gotowania. Nikt nie lubi, kiedy w kuchni unosił się zapach przypalonego mięsa, czy smażonej cebuli, ani gdy szyby od szafek kuchennych zaparowują. Dlatego podstawową funkcją wszystkich okapów jest pochłanianie zapachów. Okapy kominowe mają charakterystyczny wyciąg, który kieruje powietrze kanałem kominowym na zewnątrz, natomiast mniejsze okapy wyspowe, czy szufladowe zwykle działają na zasadzie obiegu zamkniętego przepuszczając powietrze przez filtry i kierując je z powrotem do pomieszczenia. Bez względu na rodzaj okapu koniecznie trzeba dopasować jego wydajność i moc do kubatury naszej kuchni, gdyż tylko wtedy uwolnimy naszą kuchnię od nieprzyjemnych zapachów.
Pochłanianie zapachów nieodłącznie wiąże się z pochłanianiem pary wodnej, która podczas gotowania osadza się na ścianach i meblach. Jeśli więc chcemy uchronić swoją kuchnię przed pleśnią, a fronty kuchenne od wilgoci to samo wietrzenie pomieszczenia nie wystarczy- trzeba jeszcze skutecznego okapu.
Do tego wszystkie okap ma jeszcze jedną niedocenianą fukcję, a mianowicie oświetlenie. To dzięki niemu gotując w ciągu dnia nie musimy oświecać całej kuchni, wykorzystujac przy tym dużo energii, a mimo to mamy cały czas dobry widok na potrawy gotujące się na kuchni. Współcześnie żarowki umiejscowiane są w kilku różnych miejscach na obudowie okapu, a natężenie światła można regulować.