Dziś mamy maszyny które służą głównie do druku o wysokim nakładzie tj różnego rodzaju gazety, magazyny bądź inne wielonakładowe czasopisma. Jednak wiadomo, że nie zawsze drukowanie metoda offsetową nie wyglądało tak jak dziś.
Historia powstania offsetu jest ściśle powiązana z wynalezieniem litografii, można nawet powiedzieć, że powstał on przez czysty przypadek, mianowicie gdyby nie pomyłka Alois Senefeldera jednego z operatorów maszyn do produkcji papieru w XVIII wieku, pewnie do dziś nie używalibyśmy tej techniki drukarskiej. Alois przez nieuwagę zapomniał podłożyć arkusza do maszyny, przez co farbę odbiła się na gumie znajdującej się pod papierem. Gdy farba odbiła się na gumie, wówczas stwierdzono, że obraz przenoszony na papier za pomocą gumy jest na tyle wyraźny i wyrazisty, że zaczęto zajmować się drukowaniem tylko i wyłącznie tą techniką. Dziś offset jest na tyle popularny, że powstają specjalistyczne artykuły poligraficzne do tej techniki drukowania.
Najczęściej stosowanymi farbami w poligrafii w Polsce są farby CMYK. Nazwa powstała w wyniku połączanie pierwszych angielskich odpowiedników nazw poszczególnych kolorów tj. Cyan, Magenta, Yellow oraz Key (oznaczający czarny, pomimo tego, że czarny w języku angielskim to black). Cyan jest blady odmień niebieskiego, który powstał w wyniku niebieskiego i zielonego. Magent powstaje z pomieszania niebieskiego i zielonego. Yellow w tym przypadku ma odcień jasny i mniej wyrazisty, podobnie jak i kolor czarny.
Farby te są odpowiednie dla każdego rodzaju druku jaki dziś jest stosowany.