Granit – otaczające nas piękno

Wciąż rozszerzające się zastosowanie tego surowca sprawia, że sami nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele rzeczy w domu mamy wykonanych z tego właśnie kamienia. Nie podlega żadnej wątpliwość, że najszersze zastosowanie spośród wszelkich kamieni stosowanych w budownictwie ma właśnie granit. Swoje zastosowanie znalazł nawet w dziedzinie sportu tj. żużlu, gdzie wykorzystywany jest jako nawierzchnia toru. Przez swoje właściwości granit zmniejsza przyczepność kół, a więc dzięki temu sport ten jest tak widowiskowy.

W budownictwie natomiast stosuje się go przy produkcji płytek, kostki brukowej, schodów, parapetów czy też blatów kuchennych. Nie da się ukryć, że np. posadzki granitowe wyróżniają się niesamowitą odpornością na zniszczenie. Udowodniono, że od grantu bardziej wytrzymały jest tylko kryształ, więc można śmiało uważać granit za najtwardszy i najodporniejszy kamień w branży budowlanej.

Z kolei kuchenne blaty granitowe są nie tylko funkcjonalne, ale również są efektownym i eleganckim dodatkiem. Dzięki swojemu naturalnemu urokowi granit stał się również materiałem produkcyjnym wielu dodatków dekoracyjnych.

Wszelkie płytki granitowe powstają z rożnych odmian i kolorów dzięki czemu możemy tworzyć oryginalne mozaiki w naszych domach. Kamień ten również znajduje duże zastosowanie jako materiał z którego powstają obudowy na kominki, ale także stosowany jest do tworzenie pomników i tablic pamiątkowych, a także do produkcji nagrobków.

Od dawnych czasów, aż po dzisiejsze granit jest najbardziej poszukiwanym i pożądanym kamieniem przez inwestorów, a zważając na wciąż poszerzające się zastosowanie tego kamienia, możemy być pewni, że jeszcze długo nie zniknie z naszych domów.

Dodaj komentarz