stomatolog dziecięcy Warszawa

Jak należy dbać o zęby swojego dziecka

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko miało piękny i zdrowy uśmiech. Aby tak było, od samego początku trzeba zadbać o jego ząbki. Zapewnią to właściwa higiena jamy ustnej oraz kontrolne wizyty u stomatologa dziecięcego. Ale czy wiemy, jak zadbać o ząbki naszej pociechy? Czy wiemy kiedy po raz pierwszy należy udać się do dentysty?

Dlaczego higiena ząbków naszych dzieci jest taka ważna?

Każdy rodzic powinien wiedzieć jak ważna jest właściwa higiena jamy ustnej od najmniejszych lat. To właśnie ona gwarantuje naszym pociechom zdrowy i piękny uśmiech na co dzień. Zapewnia im świeży oddech oraz zapobiega rozwojowi próchnicy zębów czy parodontozy. Z tych właśnie względów bardzo ważne jest by zadbać o ząbki od pierwszych dni życia dziecka.

Pielęgnacja jamy ustnej u niemowlaków i dzieci do 2 roku życia?

Pomimo, że niemowlak nie posiada jeszcze ząbków, to ważne jest by pielęgnować jego dziąsełka. Na początku, po nakarmieniu niemowlaka powinno się przemyć jamę ustną jałowym gazikiem nasączonym w przegotowanej wodzie bądź naparze rumianku. W przypadku pojawienia się pierwszych mleczaków, rodzice powinni posiadać silikonową szczoteczkę z pęczkami miękkiego włosia, którą nakłada się na palec i czyści pierwsze ząbki oraz masuje dziąsła.

stomatolog dziecięcy Warszawa

Higiena jamy ustnej dzieci w wieku od 3 do 5 lat

W raz z rozwojem sprawności manualnych, dzieci zaczynają samodzielnie czyścić ząbki. Początkowo robią to niezdarnie, dopiero z czasem wyrabiają sobie prawidłowy nawyk oraz technikę mycia zębów. Pamiętajmy o tym, by nasze dziecko szczotkowało ząbki ruchami okrężnymi. Zadbajmy o to, by czynność ta odbywała się przy użyciu pasty z fluorem dwa razy dziennie.

Jak powinniśmy dbać o zęby dzieci w wieku 6-9 lat?

Ten okres czasu jest odpowiedni na zmianę szczoteczki. Powinna ona być nieco większa z wyprofilowaną główką, o innym kształcie. Dziecko nadal powinno przynajmniej dwa razy dziennie szczotkować swoje ząbki. Zaleca się by robiło to ono po każdym posiłku.

Kiedy pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego?

Pierwszą wizytę u dentysty powinniśmy zaplanować, gdy nasza pociecha będzie miała około 1,5 roku w celu ukształtowania pozytywnego nastawienia jej do otoczenia gabinetu oraz personelu. Wówczas stomatolog przekaże rodzicom niezbędne informacje dotyczące właściwych zabiegów higienicznych, metod profilaktyki oraz zaleceń dietetycznych. Częstotliwość kolejnych wizyt jest indywidualna i uzależniona od ryzyka rozwoju próchnicy. U maluchów z niskim ryzykiem wizyty mogą odbywać się co pół roku. Natomiast u tych z wysokim ryzykiem rozwoju próchnicy nawet co 3 miesiące.

Co zrobić gdy dziecko nie chce szczotkować ząbków?

Wiele pociech jest bardzo oporne w tym by prawidłowo i systematycznie myć swoje ząbki. Ciężko jest je przekonać? Spróbujmy wyuczyć prawidłowy nawyk higieniczny u dziecka poprzez zamianę obowiązku na zabawę. Zastosujmy także specjalne roztwory wybarwiające bądź tabletki, które uwidocznią osad nazębny. Wskazane jest również, by pomagać dziecku w myciu ząbków nawet do 10 roku życia.

Dodaj komentarz