Szybkozlaczki

Szybki montaż urządzeń — szybkozłącza w użyciu

Dlaczego szybkozłącza są tak popularne? Ich sukces spowodowany jest łatwością obsługi i uniwersalnością zastosowania. Szybkozłączki mają szerokie zastosowanie. Jest wiele branż, które na co dzień korzystają z tego fenomenalnego rozwiązania. Aparatura uzbrojona w gniazda do szybkiego montażu podzespołów wymiennych jest nieocenioną częścią wyposażenia dodatkowego.

Szybkozłączka jako zabezpieczenie

Użytkowanie szybkozłączy ma na celu między innymi zapewnienie bezpieczeństwa. Nie dość, że zabezpieczają one wyciek czynnika roboczego, to jeszcze dają bezpieczeństwo w przypadkach, kiedy dochodzi do nadmiernego naprężenia przewodu wpiętego w szybkozłącze. W chwili przekroczenia normy przez siłę niszczącej któregoś z materiałów dochodzi do nagłego rozprzężenia obu części szybkozłącza. Mechanizm ten otrzymał nazwę będąca zestawieniem dwóch angielskich słów – „push-pull”, czyli po polsku „pchnij-pociągnij”. Rozwiązanie to sprawia, że w razie niebezpieczeństwa dochodzi do automatycznego rozpięcia szybkozłączki. Bez zastosowania tego mechanizmu skutki niedopatrzenia mogłyby być opłakane. Przykładowo, podczas tankowania pojazdu paliwem płynnym, które wymaga tankowania w warunkach środowiska zamkniętego, brak rozpięcia zatrzasku zamka końcówki do tankowania w momencie, gdy dojdzie do nadmiernego naprężenia, mogłoby dojść do zniszczenia dystrybutora i niekontrolowanego wycieku cieczy łatwopalnej.

Szybkozlaczki

Szybkozłącze „push-pull” zadziała prawidłowo pod warunkiem zastosowania jeszcze jednego elementu. Jest to uchwyt mieszczący czasem kilka otworów. W otworach umieszcza się gniazda szybkozłączek i blokuje, na przykład przy użyciu sprężystych zawleczek typu „seger”. Warto również wspomnieć o udogodnieniu noszącym nazwę „one hand operation”. Polega ono na tym, że takie gniazda można włączać i demontować jedną ręką.

Drobne niedogodności

Niestety za zabezpieczenie przed poważną awarią oraz komfort użytkowania szybkozłączy. trzeba zapłacić niewielką niedogodnością. Rzecz w tym, iż podczas każdorazowego rozpięcia konektora, dochodzi do wypłynięcia z instalacji odrobiny transportowanego medium. W wypadku sprężonego powietrza sprawa jest bezkonfliktowa, ale przy przesyle gazów łatwopalnych lub cieczy, które mogą źle oddziaływać na ludzi, pojawia się pewne zagrożenie, stąd tez konieczne jest stosowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa.

Do zapewnienia przez szybkozłączki pełni komfortu brakuje jeszcze kilku drobiazgów. Bywa tak, że końcówki przewodów z szybkozłączami nie pracują przez dłuższy czas. Pozostawione same sobie mogą ulec zanieczyszczeniu. W celu zabezpieczenia wrażliwego gniazda stosuje się system zabezpieczeń. Do zabezpieczenia gniazd i wtyków w pojazdach i urządzeniach nieużywanych przez dłuższy czas, stosuje się zaślepki. Zimą chronią one przed zanieczyszczeniem w zamarzającym błocie, a w pozostałych sezonach odcinają od kurzu i luźnego piasku.

Wysokiej jakości szybkozłączki można zamówić poprzez stronę Szybkozlaczki.pl. Klienci mają do wyboru kilak rodzajów złączek o rozmaitych zastosowaniach. Produkty pochodzą od renomowanego producenta – firmy Aircom.

Dodaj komentarz