Syndrom dnia poprzedniego dopada w zasadzie każdego po zakrapianej imprezie. Czas jego trwania, intensywność i dodatkowe objawy jak mdłości są różne dla różnych osób. Zależą też tego, ile wypiliśmy i jakich alkoholi. Ale przyczyny kaca i sposób radzenia sobie z nim są wspólne dla wszystkich. Zatem, jak szybko pozbyć się kaca?
Jakie są przyczyny kaca?
Przyczyną kaca jest alkohol – nie o takie wyjaśnienie sprawy nam chodzi, ale o zrozumienie jego wpływu na organizm. Objawy kaca to naturalna reakcja organizmu, który próbuje pozbyć się toksyn nagromadzonych w ciele. Dodatkowe osłabienie wynika z tego, że alkohol wypłukuje elektrolity, witaminy oraz sole mineralne. Jeśli chcemy szybko pozbyć się kaca, powinniśmy wesprzeć organizm w metabolizmie, uwalnianiu toksyn i uzupełnić brakujące, wcześniej wspomniane składniki.
Co na kaca pić i jeść?
Uzupełnienie płynów to podstawa, bo skutkiem ubocznym wydalania toksyn jest odwodnienie. Co pić na kaca? Niezastąpione są soki i płyny z witaminą C i glukozą – np. lemoniada z cukrem lub miodem, ale też sok pomarańczowy czy z czarnej porzeczki. Dobre będą też napoje izotoniczne zawierające elektrolity albo po prostu kefir, jogurt, które zawierają wapń.
Jedzenie powinno dostarczyć nam białka, cysteiny, potasu, magnezu, witaminy B 12. Tu najlepszym rozwiązaniem są jajka pod różną postacią, rosół, pomidory i sok pomidorowy. Ważne są też potrawy na kiszonkach bogatych w witaminę C – kapuśniak, zupa ogórkowa czy żur.
Wsparcie w uwalnianiu toksyn
To kolejny ważny krok w szybkim pozbywaniu się kaca. Przyspieszenie wydalania toksyn zapewnia prysznic, ale nie gorący. Najlepiej działa naprzemienne polewanie się zimną i ciepłą wodą. Poza tym dobrym pomysłem jest ruch i dotlenie, które pobudzają krążenie. Ale nie powinien to być wysiłek intensywny – ten może nam wręcz zaszkodzić. W zupełności wystarczy spacer.