akumulator samochodowy

Jak wybrać akumulator do samochodu?

Akumulator jest jednym z najważniejszych i z pewnością kluczowych elementów instalacji elektrycznej w naszym samochodzie. To właśnie bateria odpowiada za doprowadzenie prądu do wszystkich urządzeń, komputerów, czujników oraz wielu innych ważnych dla prawidłowego funkcjonowania każdego samochodu podzespołów. Jakiekolwiek problemy z akumulatorem są widoczne od razu, szczególnie podczas próby uruchomienia jednostki napędowej. Słaby akumulator może powodować również wiele innych problemów, jednak o tym w dalszej części artykułu.

Jak sprawdzić czy akumulator nadaje się do wymiany?

Najczęściej stan naszego akumulatora weryfikują warunki pogodowe. Jesienne lub zimowe ochłodzenie powodujące znaczny spadek sprawności naszej baterii może świadczyć o końcu jego żywotności. Kolejnym, dość popularnym efektem słabnącego akumulatora może być przygasanie oświetlenia zewnętrznego lub wewnętrznego w  momencie, kiedy uruchamiane są inne układy o znacznym poborze prądu. Jako przykład może nam posłużyć efekt przygasających świateł po uruchomieniu radia czy klimatyzacji w pojeździe.

W niektórych wypadkach oraz w wybranych modelach samochodów możemy spotkać się z sytuacją, w której słaby akumulator może powodować losowe zaświecanie się kontrolek na desce rozdzielczej, które informują o błędach w działaniu systemów naszego pojazdu.

akumulator do samochodu

Jaki akumulator wybrać?

Wybór nowego akumulatora wcale nie należy do najłatwiejszych. Jest jednak możliwość znacznego uproszczenia tej procedury, a mowa tutaj o dokładnym sprawdzeniu, jakie parametry baterii rekomendowane są przez producenta naszego samochodu.

Do najważniejszych parametrów akumulatora należy zaliczyć:

  • Pojemność (Ah)
  • Maksymalny prąd rozładowania (A)
  • Rezystancja wewnętrzna (mΩ)
  • Napięcie ładowania (V)

Oprócz tego należy zwrócić uwagę na takie cechy akumulatora jak jego rodzaj (np. żelowy, obsługowy itp.), rozmiar obudowy (w niektórych samochodach stosowane są dodatkowe osłony na akumulator, które ograniczają jego maksymalne, dopuszczalne gabaryty), a także to, czy nasz samochodów wyposażony jest w system START STOP.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora?

Oprócz wyżej wspomnianych cech i parametrów akumulatora samochodowego na które powinno się zwracać szczególną uwagę, powinniśmy pamiętać o wyborze akumulatora możliwie jak najlepszej i sprawdzonej firmy. Unikajmy tanich zamienników, które oferują produkty bez gwarancji lub szczegółowych danych technicznych informujących o parametrach akumulatora.

Dodaj komentarz