pale prefabrykowane

Pale prefabrykowane – nowoczesne fundamenty

Pale prefabrykowane wykorzystywane są do wykonywania fundamentów w różnych rodzajach budownictwa od bardzo wielu lat.Najnowocześniejsze metody wytwarzania,a także szeroka gama przekrojów poprzecznych i długości pali prefabrykowanych pozwala na szybkie i bezpieczne wykonanie fundamentów praktycznie każdej konstrukcji, dlatego z rozwiązania tego korzysta się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, mostowym jak i komunikacyjnym.

Z czego wykonane są pale prefabrykowane

Pale prefabrykowane wytwarzane są w profesjonalnych wytwórniach prefabrykatów. Do produkcji pali wykorzystywany jest beton, którym zalewane są wcześniej przygotowane stalowe zbrojenia umieszczone w odpowiednich formach. Gdy beton uzyska wymaganą wytrzymałość, pale wyjmowane są z form i składowane na placu prefabrykacji. Warto zaznaczyć, iż w produkcji pali prefabrykowanych jest wyłącznie beton najwyższej jakości, co z kolei gwarantuje idealną sprężystość pala, a także odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.

Obecnie najczęściej wytwarzane są pale o przekroju kwadratowym 40×40 cm lub mniejszym 30×30 cm i długości do 14 metrów. Jeśli istnieje konieczność zastosowania pali o większej długości wówczas stosuje się pale łączone za pomocą specjalnych stalowych złączy. Ważnym aspektem produkcji pali są cyklicznie wykonywane badania mające na celu potwierdzenie wysokiej jakości produkowanych pali.

Zalety pali prefabrykowanych

pale prefabrykowane

Do niewątpliwych zalet pali prefabrykowanych należy przede wszystkim łatwość i szybkość ich wykonania oraz fakt, iż mogą być wykorzystane do stworzenia konstrukcji mierzącej nawet 350 metrów. Dodatkowo, można stosować je w niemalże każdym gruncie, nawet takim, który charakteryzuje się bardzo złymi parametrami wytrzymałościowymi.

Co więcej, w przeciwieństwie do innych tego typu rozwiązań, pale prefabrykowane instalować można nawet pod bardzo dużym kątem, co świetnie sprawdza się szczególnie w przypadku wyjątkowo dużychnierówności terenowych. Nawet w tak niesprzyjających warunkach są w stanie utrzymać swoje właściwości i przenosić bardzo duże obciążenia.

Kolejną zaletą pali prefabrykowanych jest to, iż wykorzystane mogą być przy tworzeniu fundamentów pośrednich. Jest to możliwe z uwagi na fakt, iż w prosty sposób można dopasować długość pali do konkretnych warunków gruntowych. Pale prefabrykowane pozwalają także na ciągłą kontrolę i wprowadzanie poprawek na bieżąco, a nie dopiero po zakończeniu znacznej części prac. Za ich pomocą wykonać można także wstępne badania nośności, co z kolei pozwala dobrać odpowiednią ilość, jak i długość poszczególnych pali.

Dodaj komentarz