narzędzia e-learningowe

Jakie własności powinno mieć efektywne szkolenie e-learningowe?

Narzędzia e-learningowe są doskonałym sposobem na doszkalanie siebie i pracowników w interesującym nas zakresie i branży. Nie wszystkie tego typu kursy online będą jednak odznaczać się taką samą skutecznością nauczania. Jakimi własnościami powinno charakteryzować się takie szkolenie, aby przynosić nam oczekiwane rezultaty?

Skuteczne narzędzia e-learningowe – jakie są?

Niedostateczna wiedza w ramach danego zagadnienia może przyczynić się do nieprawidłowego wykonywania obowiązków służbowych lub niemożności rozwiązywania problemów napotkanych na swojej drodze zawodowej. Edukacja pracowników tradycyjnymi sposobami (stacjonarnie) charakteryzuje się większymi kosztami, co nie jest korzystne dla pracodawcy. Co więcej, relacje biorących udział w kursach stacjonarnych i online jasno wskazują, że te drugie odznaczają się większą skutecznością. Między innymi z tego względu, że forma nauczania przez internet jest o wiele bardziej komfortowa dla kursanta i może z niej czerpać w dowolnym dla siebie czasie (w przeciwieństwie do lekcji odbywających się stacjonarnie).

narzędzia e-learningowe

Narzędzia e-learningowe pozwalają kursantowi na branie w nich udziału w dogodnym dla siebie czasie i miejscu. Pracownik sam decyduje o tempie szkolenia. Może on skupić się na powtórce trudnego materiału lub szybciej przejść dalej wtedy, gdy dane zagadnienie jest dla niego oczywiste.

Dużą zaletą kursów online jest fakt, że wymagają one aktywnego udziału osoby szkolącej się, co sprawia, że o wiele łatwiej i szybciej (bo naturalnie) kursant przyswaja sobie wiedzę. Poprzez bezpośrednie rozwiązywanie zadań i quizów prościej jest zapamiętywać nowy materiał. Kursant może sam na bieżąco oceniać swoją wiedzę i tempo przyswajania materiału.

Własności kursu e-learningowego

Kurs e-learningowy, który wyróżnia się dużą efektywnością powinien być skonstruowany w języku polskim. Użyte w nim sformułowania powinny być powszechnie znane, co sprawi, że z łatwością będzie on docierać do zainteresowanej grupy użytkowników. Treść materiałów szkoleniowych oraz metody przekazywania wiedzy muszą być dostosowane do mentalności kursantów. Wszystkie głosowe fragmenty szkoleniowe powinny być nagrane przez profesjonalnego lektora, co sprawi, że kursanci nie będą mieli wątpliwości, co do sedna całego przekazu.

Dużą wagę w przypadku kursów e-learningowych należy przywiązywać również do kwestii przykładów. Powinny być one opracowywane na bazie doświadczeń z rzeczywistych audytów, co w znacznym stopniu podniesie efektywność szkolenia. Forma szkolenia powinny być interesująca i zachęcają do podejmowania aktywności. Duży komfort dla kursanta ma również możliwość podjęcia się jego w sposób anonimowy, co w przypadku wystąpienia niejasności, czy niezrozumienia nie będzie powodować dla niego jakichkolwiek konsekwencji.

Szalenie istotną sprawą jest również fakt, że szkolenia online muszą być na bieżąco aktualizowane. Każdy kurs powinien także zawierać wszelkie informacje o zagrożeniach i bezpieczeństwu podczas wykonywania danej pracy lub czynności.

Dodaj komentarz