Taping, a raczej kinesiotaping, to rewolucyjna metoda rehabilitacji, stabilizacji stawów i ścięgien oraz terapii mięśniowo-powięziowej. Została ona opracowana przez japońskiego chiropraktyka Dr. Kenzo Kase już w latach 70 ubiegłego wieku. Jeszcze do niedawna najczęściej była ona stosowana wśród sportowców i osób prowadzących aktywny tryb życia. Obecnie taping ma coraz szersze zastosowanie rehabilitacyjne w terapiach różnego rodzaju schorzeń i bólów związanych z układem ruchu.
Zalety tapingu
Tejpy, jak popularnie określa się plastry do kinesiotapingu, umożliwiają dynamiczne plastrowanie praktycznie każdego miejsca na ciele. Jest to tym samym jeden z najprostszych i najbardziej uniwersalnych sposobów na uzyskanie świetnych efektów, zarówno w kwestii terapii rehabilitacyjnej, jak i w sytuacji, kiedy stosujemy tejpy do zmniejszenia napięcia mięśniowego czy stabilizacji stawów. Metoda plastrowania wykorzystywana jest także przy rehabilitacji neurologicznej i pediatrycznej oraz rekonwalescencji pooperacyjnej.
Taśmy do tapingu
W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju plastry do kinesiotapingu. Mogą to być już wycięte taśmy do tapingu, przystosowane do konkretnego rodzaju aplikacji np.:
- tejpy na kolano
- tejpy na bark
Większą popularnością cieszą się jednak taśmy do samodzielnego cięcia, które można wykorzystać w bardziej uniwersalny sposób. Poza tym warto wspomnieć o tym, że wysokiej jakości plastry do kinesiotapingu sprzedawane są często razem z ulotką, w której można znaleźć podstawowe metody aplikacji tejpów. To jednak nie wszystko. Niektórzy producenci taśm do tapingu (np. BB Kinesiology Tape) oferują plastry kinesiotaping o ciekawej kolorystyce i oryginalnym wzornictwie np. taśmy moro czy tejpy z napisami. Dzięki temu plastry wyglądają bardziej jak ozdoba, a nie element terapii.
Plastry kinesiotaping – jak naklejać?
Skuteczność kinesiotapingu zależy od umiejętnej aplikacji taśmy. Jeśli nie wiemy gdzie i jak przykleić tejpy oraz jakie napięcie plastra zastosować w danej sytuacji, to niestety, ale mogą one nie przynieść pożądanych efektów. Dlatego też, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tapingiem, warto przynajmniej raz skorzystać z pomocy profesjonalnego rehabilitanta czy terapeuty, który pokaże nam, jak powinno przyklejać się taśmy.
Na uwadze trzeba mieć również to, że o ile samodzielny taping kolana jest stosunkowo prosty, to taping barku może być już problematyczny. Dlatego przy aplikacji taśmy do tapingu na trudno dostępne miejsca, najlepiej jest, aby ktoś nam po prostu pomógł w jej prawidłowym przyklejeniu. Ważne, aby wcześniej odpowiednio przygotować skórę, która powinna być gładka i sucha. W innym przypadku plaster może po prostu odpaść lub nie trzymać odpowiedniego napięcia.