O światłach do jazdy dziennej

Lepsze rozwiązanie?
Wielu kierowców decyduje się na wymianę świateł w swoich samochodach i decyduje się na światła do jazdy dziennej LED. Niesie to ze sobą naprawdę wiele korzyści. Głównym powodem stosowania takich świateł jest ich żywotność. Te zwykłe pracują góra do 600 godzin, choć i bywają takie, które wysiadają już po 300. Natomiast coraz popularniejsze LED-y wytrzymują nawet 1000 godzin. Także ich światło jest lepsze, bardziej użyteczne, sprawdzają się w trudnych warunkach atmosferycznych. Są także bardziej ekologiczne, gdyż zużywają mniej energii, przez co jest też oszczędność na paliwie. Tego typu żarówki są montowane fabrycznie we współczesnych samochodach, natomiast wiele kierowców montuje je także do swoich starszych modeli.

Przepisy w Polsce
W Polsce istnieje obowiązek używania świateł dziennych zamiast tych mijania, kiedy są dobre warunki atmosferyczne z dużą przejrzystością powietrza. Muszą jednak spełniać ścisłe kryteria. Muszą być zainstalowane symetrycznie względem osi pojazdu, na równej wysokości, lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu, nie mogą być zamontowane dalej niż 40 cm od obrysu pojazdu. Także istnieją ścisłe zasady co do odległości: ta od ziemi do dolnej krawędzi lampy to minimalnie 25 cm, a od ziemi do górnej krawędzi maksymalnie 150 cm. Natomiast odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi musi wynosić minimum 60 cm, no chyba, że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm (wtedy odległość minimalna to 40 cm).

Przepisy w innych krajach
W wielu krajach także istnieje obowiązek używania świateł mijania lub do jazdy dziennej 24h/na dobę, w tym Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Litwie, Łotwie, Norwegii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji. Ale np. w Grecji jest zakaz jazdy w dzień z włączonymi światłami mijania lub do jazdy dziennej, także w Chorwacji, oprócz zimy. W innych krajach istnieje obowiązek jazdy w światłach mijania w nocy.

Wiele informacji i porad można znaleźć na różnych blogach poświęconych motoryzacji, np. blog Moto-Centrum.pl, gdzie można znaleźć przydatne artykuły i części samochodowe.

Dodaj komentarz