Pielęgnacja młodej cery

Zdrowa i pięknie wyglądająca cera to marzenie każdego nastolatka. Niestety w rzeczywistości sytuacja często wygląda zupełnie inaczej i cera sprawa wiele kłopotów w postaci przetłuszczającej się skóry, grudek, rozszerzonych porów czy krost.

Niechciane problemy dopadają skórę, gdy w okresie dojrzewania organizm zaczyna wytwarzać androgeny. Są to hormony pobudzające gruczoły łojowe do powiększania się i wydzielania większej ilości łoju skórnego. Gromadzi się on w mieszku włosowym skąd wyprowadzany jest na powierzchnię skóry. Jeśli dojdzie do zaczopowania przewodu wyprowadzającego,w łoju gromadzą się bakterie, po czym rozwija się stan zapalny i tworzą się pryszcze. Rezultatem nadmiaru łoju jest również tłusta skóra.  Wprawdzie zmiany trądzikowe najczęściej występują w okresie dojrzewania, jednak często utrzymują się znacznie dłużej.Problem ten często oprócz twarzy dotyczy także szyi, dekoltu, pleców czy ramion. Niekorzystną rolę odgrywa tu także stres, zmęczenie i niedosypianie.

Co robić?

Walkę ze zmianami należy rozpocząć niezwłocznie. Ważne jest między innymi odpowiednie odżywianie i oczyszczanie. Trzeba pamiętać aby dieta była bogata w:

  • Świeże warzywa i owoce, które są bogate w witaminy z grupy A i C oraz w beta-karoten. Doskonale sprawdzą się tu np. soki warzywne z marchwi, selera czy buraka,
  • Zielone warzywa liściaste jak szpinak, sałata,jarmuż,
  • Tłuste ryby pełne tłuszczów nienasyconych,
  • Chudy  drób,
  • Jogurty naturalne,
  • Pełne ziarna bogate w witaminy z grupy B,
  • Wodę i herbatę zieloną.

Równie ważna co właściwa dieta jest także odpowiednia codzienna pielęgnacja. Powinno się ją rozpocząć od oczyszczania. W tym celu powinno się stosować łagodne środki przeznaczone domycia cery nie powodujące podrażnień i nadmiernego odtłuszczenia skóry.Kolejnym etapem jest tonizowanie. Pozwoli ono usunąć zabrudzenia i  odświeży skórę twarzy oraz zamknie pory. Ponadto, raz lub dwa razy w tygodniu dobrze jest wykonać peeling. Pomoże on oczyścić skórę z zanieczyszczeń, łoju oraz martwych komórek naskórka.

Pamiętaj o nawilżaniu

Kolejny etap stanowi nawilżanie.W przypadku młodej cery najlepiej sprawdzą się preparaty, które oprócz nawilżania matują ją. Na rynku jest ogromny wybór preparatów do cery tłustej,mieszanej czy trądzikowej. Kosmetyki te nie zatkają porów i nie będą pobudzały gruczołów łojowych do nadmiernej pracy. Stosowanie się do powyższych rad z pewnością ułatwi zwalczanie niedoskonałości oraz zapobieganie powstawaniu kolejnych.

Dodaj komentarz