PIT – czy tak straszny jak go malują?

Wiele osób przy wypełnianiu PIT-a korzysta z usług, jakie oferuje biuro rachunkowe lub znajomy księgowy, ale niektórzy wypełniają dokumentację sami. W ankiecie przeprowadzonej przez Fakt.pl aż 70% ankietowanych stwierdziło, że nie radzi sobie z PIT-ami. Czy faktycznie to zeznanie podatkowe jest tak ciężkie do wypełnienia i czy uzasadniony jest strach przed nim?

Naszym zadaniem nie. Dokument nie należy do najprostszych jak przyzna wielu jednak nie powinniśmy się go bać.  Każda rubryka w wniosku PIT jest dobrze opisana oraz co roku wydawane są specjalne broszury z dodatkowymi informacjami mającymi nam pomóc. W dzisiejszych czasach dużą rolę odgrywają komputery i Internet.  Dlatego często gazety dołączają do nakładu płyty CD z programem do rozliczeń podatkowych.  Co jest kolejnym ułatwieniem dla podatników. Co więcej, urzędy dają nam możliwość przesłania gotowego już PIT-u bez potrzeby wychodzenia z domu i wypełniania fizycznych dokumentów, gdzie można popełnić niepotrzebne błędy.

Jeśli mimo tych pomocy nie wiemy czy coś zaznaczyć, czy wpisać tutaj możemy udać się do źródła. Urzędy oferują pomoc w każdym przypadku. Jest to najpewniejsze źródło. Gdy chcemy spróbować własnych sił w wypełnianiu PIT-u, nie musimy się martwić nawet kiedy na poziomie urzędu pokażą się błędy. Zawsze można złożyć sprostowania.

Jeśli chcemy poprawnie wypełnić PIT musimy uważać na kilka rzeczy. Pierwszy krok to pamiętać o posiadaniu PIT-11, który jest niezbędny do wypełnienia zeznania podatkowego.  Kolejnym ważnym aspektem jest zdecydować się czy będzie się rozliczać z małżonkiem czy osobno. Mając to ustalone można przystąpić do wypełniania PIT-u. Każda z rubryk w dokumencie jest opisana, jest to informacja jakie dane wpisywać. I tu przydaje się PIT-11 (gdy jesteśmy osobą fizyczną bez własnej firmy) w którym znajdują się wszystkie potrzebne informacje. Dane znajdujące się w PIT-11 przenosimy do rubryk w PIT-37 uważając żeby się nie pomylić. Jednak jeśli dalej nie czujemy się pewni w tym co robimy, warto skorzystać z pomocy księgowej.

Podatek dochodowy od osób fizycznych nie jest tak straszny jak go malują. Istnieje obecnie wiele pomocy dotyczących właśnie tego tematu. Gdy czegoś nie wiemy możemy zapytać się w urzędzie lub zaglądnąć do broszur informacyjnych. Jednak gdy wizja wypełniania PIT-u napawa nas przerażeniem skorzystajmy z usług biura rachunkowego.

Dodaj komentarz