Potencjometr to proste urządzenie, odgrywające jednak znaczącą rolę w umożliwianiu funkcjonowania urządzeń wykorzystujących technologię elektroniczną. Oglądając potencjometry, można się również spotkać z nazwą “rezystor zmienny.” W praktyce chodzi o dokładnie ten sam typ urządzenia.
Zadania potencjometrów
Zadaniem potencjometrów jest optymalizowanie napięcia elektrycznego. Co więcej, potencjometry to urządzenia stosunkowo uniwersalne, gdyż oprócz wspomnianego optymalizowania napięcia, mogą również mechanicznie regulować prędkość obrotową silnika oraz służyć do ustawiania poziomu głośności w urządzeniach muzycznych.
Potencjometry montażowe
Jednym z rodzajów potencjometrów są tzw. potencjometry montażowe. Ich cechą charakterystyczną jest brak obudowy i osi, na którą można by założyć gałkę umożliwiającą wygodne regulowanie napięcia. Ten rodzaj akcesoriów produkowany jest z myślą o jednorazowym lub bardzo rzadkim użyciu. Oznacza to, że potencjometry montażowe wykorzystuje się zazwyczaj podczas pierwszego uruchamiania sprzętu, a także w celu jego kalibracji. Szukając potencjometru, warto wiedzieć, że raczej nie uda nam się znaleźć takiego urządzenia, służącego do bezpośredniego sterowania mocą większą, niż 1W. Dzieje się tak dlatego, że rozproszona moc, obecna w potencjometrze, byłaby wówczas porównywalna do mocy w kontrolowanym obciążeniu.
Urządzenia obrotowe
Wśród potencjometrów znajdziemy również potencjometry obrotowe, głównie węglowe i cermetowe. Obudowy, będące częścią tego typu potencjometrów mogą mieć różną średnicę. Bez problemu można znaleźć urządzenia z obudową znajdującą się w przedziale 16-29 mm. Również w tym przypadku nie ma co liczyć na szczególnie dużą moc. Potencjometry cechują się mocą od 0,1 do maksymalnie 2W. Jeżeli chodzi o budowę potencjometru, to jest ona stosunkowo prosta. W każdym potencjometrze znajdziemy trzy końcówki zwane wyprowadzeniami, izolator, ślizgacz oraz ścieżkę oporową. Wybierając konkretne urządzenie, musimy mieć świadomość do czego zamierzamy je wykorzystywać. Im większe obciążenie, przejawiające się w stopniu skomplikowania zastosowania potencjometru, tym trwalszy musi on być.