Prawo jazdy na samochody ciężarowe w UK

Bardzo dużo osób wyjeżdża na Wyspy Brytyjskie w poszukiwaniu pracy. Najwięcej Polaków pracuje jako pomoc domowa, opieka do dzieci, barman, kelner, kucharz oraz na budowach. Jednak tak samo jak w Polsce w Anglii ciężko jest znaleźć pracę bez doświadczenia w branży oraz odpowiedniej wiedzy. Ostatnio jednak w UK bardzo popularnym zawodem jest zawód kierowcy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że posiadanie prawa jazdy jest dużą szansą na większe zarobki.

W Wielkiej Brytanii cenione jest zarówno prawo jazdy kategorii B jak i innych. Można powiedzieć że osoby które posiadają prawo jazdy na kilka kategorii są w bardzo korzystnej sytuacji, bo poza bezproblemowym wymienieniem go na angielskie prawo jazdy to również znacznie łatwiej jest im znaleźć pracę w UK.  W celu wymiany prawa jazdy polskiego na brytyjskie należy złożyć wniosek dostępny na formularzu D2/DL1. Należy zaznaczyć, że wymiana  polskiego prawa jazdy kat. C umożliwia ubieganie się o kategorię (C+E), musisz jedynie przystąpić do egzaminu praktycznego, a co ważne egzamin teoretyczny nie jest wymagany. Aby móc pracować jako zawodowy kierowca autobusu lub samochodu ciężarowego musisz posiadać certyfikat Cerificate of Professional Competence (CPC), który jest odpowiednikiem polskiego świadectwa kwalifikacji. Certyfikat ten odnawiany jest co pięć lat i poprzedzony jest szkoleniem zorganizowanym przez pracodawców lub szkoły nauki jazdy posiadające uprawnienia Driving Standards Agency.

Na koniec należy zauważyć, że w Wielkiej Brytanii jest znacznie łatwiej uzyskać prawo jazdy, ze względu na mniej restrykcyjne zasady egzaminów niż w Polsce.

Dodaj komentarz