Produkcja cygar okazała się prawdziwym fenomenem. Mimo początkowej niechęci do tej przywiezionej z nowo odkrytego lądu używki, w cygarach szybko „zasmakowali” zamożni panowie. Dla producentów i kupców z Hiszpanii cygara stały się źródłem dużego zysku. Cygara zostały rozpowszechnione kolejno na terenach Francji, Niemiec, po czym trafiły na grunt Wielkiej Brytanii. Aktualnie już nie tylko Hiszpania zajmuje się wyrobem wysokiej jakości cygar. Produkt ten oferowany jest również przez producentów kubańskich, którzy praktycznie zdominowali rynek.
Dlaczego Kuba
Tytoń kubański, a dokładnie ten pochodzący z Hawany, uznawany jest za najlepszy, dlatego to właśnie on jest podstawą wysokiej jakości cygar. Wpływ na to mają warunki, w jakich jest uprawiany, przede wszystkim klimat, który charakteryzuje się dużą ilością słońca, a tym samym wysoką temperaturą oraz wilgotnością powietrza. Nie bez znaczenia są również gleby, które w połączeniu z warunkami atmosferycznymi umożliwiają uprawę tytoniu – a dokładnie różnych rodzajów tej rośliny. Jednak gleba i klimat to nie wszystko. Ważny jest również sposób uprawy, w którym już od wielu lat specjalizują się kubańscy plantatorzy.
Uprawa tytoniu to bardzo wymagające zajęcie. W zasadzie jest to długi proces, który rozpoczyna się już od wyboru nasion, poprzez uprawę sadzonek, później już krzewów, a kończy na się na zbiorach, które polegają na selekcji najlepszych liści. Kolejny etap to przygotowywanie liści do właściwej produkcji cygar, czyli suszenie, fermentacja i leżakowanie. O tym jakie cygara zostaną wyprodukowane, decyduje rodzaj liścia i sposób jego przygotowywania.
Fenomen cygara
Rozpowszechnienie cygar w Europie sprawiło, że powstały kolejne plantacje tytoniu i fabryki, w których wyrabiano różne rodzaje tej używki, później również papierosy, które na chwilę wyparły swojego poprzednika. Jednak lata 40-te XX wieku to okres, gdy ponownie zaczęto sięgać po cygara, odrzucając popularniejsze od nich papierosy. Tu najlepszym przykładem jest Winston Churchill, z którym cygara są zazwyczaj kojarzone. Wyjątkowość cygar zdaniem ich pasjonatów to głównie okres delektowania się. Od długości cygara zależy czas jego wypalania i właśnie po cygara dłuższe sięgał Churchill.
Dziś cygara nie są już tak powszechne, a ich jakość zazwyczaj przekłada się na cenę.