Prawo jazdy w UK

Wielka Brytania to kraj, który jest przyjazne obywatelom, dlatego załatwienie wielu formalności czy spraw urzędowych jest o wiele prostsze niż w innych państwach, takich jak Polska.

Jedną z takich rzeczy jest prawo jazdy. Każdy z nas wie, że w UK obowiązuje ruch prawostronny, ale to co wyróżnia zjednoczone królestwo to całkowicie odmienne podejście do szkolenia i egzaminowania na prawo jazdy. W Wielkiej Brytania naukę jazdy zaczyna się od wypełnienia druku D1, który dotyczy wydania tymczasowego prawa jazdy (provisional driving license).

Posiadając taki dokument można rozpocząć naukę z instruktorem lub, co odróżnia Zjednoczone Królestwo od Polski, inną osobą, która nie koniecznie musi być instruktorem. Osoba ta musi spełniać tylko dwa warunki – posiadać, co najmniej od trzech lat, prawo jazdy wydane w Wielkiej Brytanii lub w jednym z krajów UE oraz mieć ukończone 21 lat. Trzeba jednak mieć świadomość, że tylko instruktor jest w stanie profesjonalnie przygotować do egzaminu.

Przed przystąpieniem do egzaminu nie trzeba uczęszczać na żadne kursy oraz poddawać się badaniom lekarskim.

Egzamin na prawo jazdy UK, składa z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna składa się z testu wyboru z jedną lub kilkoma odpowiedziami i testu dostrzegania zagrożeń na drodze (hazard perception). Należy zaliczyć obydwa testy, aby zaliczyć egzamin teoretyczny.
Egzamin praktyczny na prawo jazdy na samochód osobowy trwa około 40 minut. W czasie egzaminu należy przeprowadzić dwa manewry. Na przykład cofanie – po łuku, na miejsce parkingowe, zawracanie na drodze. Egzaminator będzie zwracał uwagę zarówno na bezpieczeństwo jazdy jak i na znajomość kodeksu drogowego. Dopuszczalne jest popełnienie piętnastu drobnych błędów, ale jeden poważny błąd oznacza niezaliczenie egzaminu na prawo jazdy UK.

Warto wiedzieć, że w UK istnieje możliwość zdawania wszystkich części egzaminu w języku polskim.

Dodaj komentarz