Przelew natychmiastowy dla zapominalskich. Ile to kosztuje i jak go zrealizować?

Przelew natychmiastowy to nowoczesne narzędzie informatyczne umożliwiające  przekazanie pieniędzy na rachunek odbiorcy w czasie liczonym w sekundach. System odpowiedzialny za dokonywanie natychmiastowych przelewów pomiędzy bankami, czyli Express Elixir,obsługiwany jest przez KIR, kluczowy podmiot infrastruktury polskiego systemu płatniczego. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym przede wszystkim zależy na czasie i szybkim transferze środków w określonym celu. Ile kosztuje taki przelew, ile dokładnie trwa jego realizacja i jak go wykonać?

przelew - natychmiastowy

Standardowy transfer bankowy

Tradycyjny przelew bankowy, realizowany w ramach systemu Elixir, odbywa się w określonych przedziałach czasowych, czyli w tzw. sesjach rozliczeniowych. KIR dokonuje rozliczeń w systemie Elixir od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Każdego dnia rozliczeniowego odbywają się 3 sesje zakończone rozrachunkiem kolejno o 9:30, 13:30 i 16:00. Przelew zlecony po ostatniej sesji rozliczeniowej, zostanie zaksięgowany dopiero  kolejnego dnia roboczego rano. Jeżeli jednak zależy nam na czasie, możemy skorzystać z przelewu natychmiastowego, który jest realizowany o każdej porze dnia i nocy, również w niedziele i święta.

Jak długo trzeba czekać na przelew natychmiastowy?

Najczęściej zajmuje to nie więcej niż kilkanaście – kilkadziesiąt sekund, licząc od chwili zlecenia przelewu, do zaksięgowania pieniędzy na rachunku odbiorcy. Taka opcja przydaje się np. gdy konieczne jest uregulowanie płatności za rachunki po terminie,spłata raty kredytu, zapłacenie za zakupy online, aby przyspieszyć realizację zamówienia, czy też natychmiastowe przelanie pieniędzy członkowi rodziny w nagłej sytuacji.

Ile to kosztuje?

Cenę za przelewy natychmiastowe ustala każdy bank indywidualnie, więc mogą być one różne. W niektórych bankach mogą być one bezpłatne, w większości jednak przypadków koszt przelewu wynosi najczęściej kilka złotych. Warto więc zajrzeć do tabeli opłat i prowizji w swoim banku.

Jak zrealizować przelew błyskawiczny?

Na wstępie, należy pamiętać,że co prawda większość banków w Polsce daje możliwość realizacji przelewów natychmiastowych, ale nie wszystkie. Aby wykonać taką transakcję, nie trzeba instalować żadnej aplikacji ani wykonywać jakiejkolwiek dodatkowej rejestracji.Jedynym warunkiem jest dostępność takiej usługi w banku nadawcy przelewu.Wystarczy zalogować się do systemu bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej swojego banku i wybrać odpowiednią opcję w sekcji przelewów –  w tym przypadku  Express Elixir.

Dodaj komentarz