Obróbka metalu jest procesem, który wymaga znajomości materiału oraz technik pozwalających na uzyskanie pożądanego efektu. Wśród wielu sposobów wykorzystania metalu w różnych gałęziach gospodarki, znajduje się tłoczenie. Do popularnych materiałów, które wykorzystuje się do produkcji oraz obróbki blach należą m.in. stal szlachetna, stal węglowa oraz aluminium.
Tłoczenie metalu – gdzie znajduje zastosowanie?
Obecnie tłoczenie metalu wykorzystuje się w bardzo różnych gałęziach gospodarki i w różnych celach. Wśród nich można wymienić m.in. galwanizację, obróbkę blach, produkcję komponentów metalowych i elektroizolacyjnych. Tłoczenie można wykonywać różnymi metodami. Jedną z metod, pozwalającą na tłoczenie metalu, jest tłoczenie progresywne na narzędziach postępowych.
Tłoczenie progresywne wykorzystywane jest szczególnie w procesie produkcji różnych komponentów. Choć ogólna, najczęściej spotykana nazwa to tłoczenie progresywne na narzędziach postępowych, to obróbka metali tą techniką obejmuje wiele różnorodnych technik. Do technik tych należą m.in. gięcie, wykrawanie i inne sposoby obróbki plastycznej.
Zalety tłoczenia progresywnego
Każda technika tłoczenia metali ma swoje zalety. Do zalet tłoczenia progresywnego na narzędziach postępowych z pewnością można zaliczyć niski koszt pracy urządzenia obrabiającego, brak przestojów pomiędzy poszczególnymi etapami obróbki, szybkość całego procesu, a także bardzo duże ograniczenie powstawania odpadów produkcyjnych.
Warto również wspomnieć, że wykorzystanie tłoczenia progresywnego sprawia, że cały proces jest wysoce powtarzalny, co jest zaletą podczas masowej produkcji różnych elementów. Ponadto jednostkowy koszt produkcji, w przypadku wykorzystania takiego rozwiązania, jest stosunkowo niski. Jeżeli chodzi o zakres wykorzystywanych technologii, to w tłoczeniu progresywnym wykorzystuje się m.in. obróbkę plastyczną metali, taką jak gwintowanie, tłoczenie, gięcie, czy też wycinanie. Oprócz obróbki plastycznej bardzo często konieczne jest również łączenie ze sobą dwóch lub więcej elementów, np. poprzez zgrzewanie, czy też spawanie lub nitowanie.
Innym procesem, który można przeprowadzić podczas tłoczenia progresywnego jest powlekanie metali, np. poprzez lakierowanie, niklowanie, cynkowanie lub oksydowanie, obróbkę skrawaniem (np. frezowaniem lub szlifowaniem) lub montowanie gotowych podzespołów. Przeprowadzanie wszystkich procesów w obrębie jednego urządzenia sprawia, że tłoczenie metali metodą progresywną na narzędziach postępowych jest niezwykle efektywne i ekonomiczne.