Każda część samochodowa ma swoje konkretne zadania. Niektóre z nich odgrywają jednak drugorzędne role, nie mając bezpośredniego wpływu na komfort jazdy oraz jej bezpieczeństwo. Są jednak także podzespoły, których sprawność jest wymagana, aby móc ze spokojem odpalać samochód i ruszać w drogę. Wśród nich z całą pewnością jest wahacz.
Łącznik nadwozia z kołem
Wahacz to sztywny, metalowy element stanowiący połączenie między nadwoziem, zwrotnicą koła i podwoziem. Jest to metalowa, sztywna część o ograniczonej ruchomości. W zasadzie zmienia położenie jedynie poprzez obrót wokół stałej osi obrotu. Kluczowy dla funkcji pełnionej przez wahacz jest powrót do pozycji wyjściowej po wykonaniu obrotu.
Funkcją wahacza jest utrzymywanie pożądanego toru jazdy. W przypadku odskoczenia kół np. na bardzo nierównym terenie, automatycznie są one przywracane na właściwą pozycję. Również za sprawą wahacza, za każdym razem, gdy kierowca przekręca kierownicę, koła są mu posłuszne.
Liczba wahaczy w samochodzie
W samochodzie może być zainstalowana różna liczba wahaczy. Przeważnie występują dwa przy każdym kole, jednak coraz częściej pojawia się ich więcej. Jakie ma to znaczenie i na czym polega różnica? Wahacze w liczbie nawet 4 na jedną stronę pojawiają się w samochodach pozbawionych belki łączącej koła. Prowadzi to do znacznego usztywnienia zawieszenia, co poprawia sterowność oraz przyczepność do drogi. Generalnie, samochód prowadzi się przyjemniej i łatwiej, bez trudu wchodząc w zakręty, nawet przy stosunkowo dużych prędkościach.
Uszkodzenie wahacza
Z powodu swojego strategicznego położenia, wahacz może dość łatwo ulec uszkodzeniu. Jeżeli dojdzie od jakiejkolwiek, nawet najmniejszej kolizji, istnieje spore ryzyko, że wspomniany element zawieszenia zostanie uszkodzony przez uderzenie. Ponadto, pewne zagrożenie dla wahacza stanowią także nierówne drogi. Warto jednak podkreślić, że wytrzymałość podzespołu zależy w dużej mierze od jego jakości, stąd instalacja oryginalnych części zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia usterki.
Co zrobić, gdy wahacz nie działa prawidłowo?
Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, iż doszło do odkształcenia, a tym samym obniżenia sprawności wahacza, należy się natychmiast udać do serwisu. Trzeba to zrobić po każdej stłuczce, a także po zauważeniu pewnych niepokojących objawów. Niesprawność wahacza sprawia np. iż po pokonaniu zakrętu kierowca z trudem prostuje koła, a na wyboistej drodze traci panowanie nad pojazdem. Jak widać, efekty uszkodzenia tego podzespołu mogą być bardzo groźne.