Własna księgowa czy biuro rachunkowe?

W momencie, kiedy podejmie się decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej, to trzeba również pomyśleć o metodzie dokonywania rozliczeń. Można w tym celu zatrudnić księgową albo skorzystać z usług biura rachunkowego.

Biuro rachunkowe

Korzystanie z usług biura rachunkowego jest przeznaczone przede wszystkim dla małych firm. W momencie, jeśli firma nie generuje wysokich dochodów, kosztów, a także nie posiada zbyt wielu zatrudnionych pracowników, to przyjmowanie księgowej na etat zwyczajnie się nie opłaca. Księgowość w firmie tak małej nie jest na tyle skomplikowana, aby konieczne było codzienne jej kontrolowanie. Księgowa może wtedy generować tylko niepotrzebne koszty.

Księgowa na etat

Księgowa na etat powinna być zatrudniona jeżeli księgowość w firmie jest skomplikowana i firma generuje wysokie dochody, koszty i zatrudnia wielu pracowników. Takie rozwiązanie jest przeznaczone dla dużych hoteli, czy firm handlowych. Wtedy konieczne jest codzienne dokonywanie wszelkich rozliczeń, aby następnie nie pogubić się w księgowości. W tym przypadku księgowa jest wręcz wymagana, ponieważ biuro rachunkowe na odległość może nie być w stanie prowadzić tak obszernej księgowości.

Podsumowując można powiedzieć, że biuro rachunkowe jest bardzo dobrą opcją w przypadku mniejszych firm, gdzie nie potrzebne jest zatrudnienie księgowego na etat. Z kolei w przypadku bardzo dużych firm konieczne jest zatrudnienie osoby, która każdego dnia będzie zajmowała się prowadzeniem księgowości i wszelkich rozliczeń.

Dodaj komentarz