Zacznij decydować na co idą Twoje podatki

Niezwykle popularna możliwość oddania 1% swojego podatku na rzecz wskazanej przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego jest swego rodzaju ukłonem Państwa w ich kierunku. Umożliwione w ten sposób wsparcie okazywane przez obywateli jest niezwykle ważne, gdyż zbierane w ten sposób pieniądze często osiągają zatrważające sumy, które służą do dzielenia się pomocą z najbardziej potrzebującymi ludźmi. Cały proces przekazania datku jest niezwykle prosty i kosztuje jedynie poświęcenie chwili czasu.

W Polsce oprócz przekazania 1% podatku funkcjonuje bardzo wiele innych sposobów niesienia pomocy innym. Z pewnością trzeba do nich zaliczyć wysyłanie specjalnych sms, których często pełen koszt zostaje przekazany na konto danej organizacji. Cechą różniącą te dwie metody od siebie jest to, że w przypadku podatku nie ponosi się praktycznie żadnych kosztów, gdyż procent podatku i tak zostanie przekazany, z tymże na rzecz Państwa. Wydawać by się mogło, że te parę złotych to niewiele, lecz po pomnożeniu ich przez liczbę podatników staje się ona o wiele większa.

Co więcej, podczas składania rozliczenia podatkowego istnieje możliwość określnego konkretnego odbiorcy. Jednakże taka możliwość spotyka się z zarówno z głosami przychylnymi jak i nieco negatywnymi. Z jednej strony w ten sposób dane dziecko ma szansę na otrzymanie większej pomocy, z drugiej jednak dziecku, którego przypadek nie został tak dobrze nagłośniony będzie musiała wystarczyć kwota, którą fundacja OPP rozdziela jednakowo pomiędzy swoich wszystkich podopiecznych.

Choć pomoc, jaka jest możliwa za sprawą datków podatników ogromna, wciąż masa ludzi kwapi się do wsparcia akcji. Jako że powoli zbliża się okres rozliczeniowy być może jednak warto będzie zainteresować się tematem. W Polsce panuje ogólne niezadowolenie z celów, na które są przekazywane pieniądze z podatków. Być może więc warto od czegoś zacząć i w dokładnie przemyślany sposób zdecydować, komu przekazać 1%.

Dodaj komentarz