Branża IT na Podkarpaciu

Branża IT w Polsce jest odporna na kryzys ekonomiczny. Od lat niezmiennie kusi wysokimi zarobkami i stabilną pracą z możliwością ciągłego rozwoju. Jak potwierdzają badania sektor IT w Polsce kwitnie niemal od dekady. Pokazuje to m.in. raport firmy PMR „Rynek IT w Polsce. Prognozy rozwoju na lata 2011-2015”, z którego wynika, że od 2004 roku wartość tego rynku wzrosła niemal dwukrotnie.

Taki stan rzeczy zawdzięczamy nie tylko rodzimym firmom, ale i wielkim międzynarodowy korporacjom takim jak Hewlett Packard, Capgemini, IBM, czy Nokia Siemens Networks (NSN), które właśnie tu ulokowały swoje centra usług dla biznesu. To dzięki nim Warszawa, Wrocław, Katowice i ostatnio Łódź stały się ważnymi punktami na informatycznej mapie Europy i świata.

Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda to na Podkarpaciu, gdzie jest praca dla informatyków w Rzeszowie i kogo tak naprawdę szukają pracodawcy.

Zdaniem ekspertów branża IT ciągle się rozwija, a co za tym idzie jest ciągłe zapotrzebowanie na nowych kandydatów do pracy.

Podkarpackie agencje zatrudnienia notują od dłuższego czasu zwiększoną liczbę ofert pracy na stanowiska wymagające wiedzy informatycznej oraz dla programistów. Nie brakuje też pracy dla analityków biznesowych, systemowych, osób odpowiedzialnych za rozwój systemów, czy grafików. Od kilku lat rynek IT jest rynkiem pracownika. Ta tendencja na pewno szybko się nie zmieni, szczególnie że według badań już za pięć lat będzie brakować w Polsce informatyków.

Oprócz stosownego wykształcenia i gotowości do ciągłej nauki, od idealnego kandydata oczekuje się znajomości przynajmniej jednego języka obcego. Otwartość i umiejętność pracy w grupie jest kolejną niezbędną cechą, ponieważ już dawno upadł mit zamkniętego w sobie programisty, wykonującego pracę po cichu w kącie biura.

Eksperci podkreślają, że praca w branży IT jest na tyle zmienna, wymagająca ciągłego kształcenia, że kariera w nigdy nie będzie nudna.

To właśnie na Podkarpaciu powstało Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka, którego misją jest tworzenie i rozwój Podkarpackiego Klastra Informatycznego. Powstanie tego typu działalności jest jednym ze sposobów na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw informatycznych naszego regionu. Jego celem jest integracja IT – środowiska podkarpackich przedsiębiorców branży telekomunikacyjnej, telefonicznej i informatycznej, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i inicjatyw gospodarczych.

Oprócz prezentacji oferty firm z Podkarpacia, powstała tam również baza aktualnych oferty pracy dla informatyków w Rzeszowie i okolicach.

Dodaj komentarz