Chorwackie perełki

W części najbardziej wysuniętej na Zachód, a dokładniej w okolicach półwyspu Istria, znajduje się pierwszy Park Narodowy Brijuni. Tworzy je kompleks 14 dużych i wielu małych wysp, które składają się park zoologiczny, park safari i obszar zajmowany przez chronione bażanty.

Na terenach położonych w okolicach zatoki Kvarner, usytuowany jest Park Przyrody Učka, słynący z wielu chronionych gatunków roślin oraz zwierząt. Natomiast w okolicach regionu Kvarner, na jego północnej części znajduje się Park Narodowy Risnjak.

W środkowej części Chorwacji w regionie Slawonia znajdują się Parki Przyrody; Kopački Rit, oraz Lonjsko Polje, oba posiadają elementy środowiska bagiennego. Znajdziemy tu także koryta dwóch rzek Drawy i Dunav. Papuk, Medvednica i Žumberak-Samoborsko są to góry które porastają i zamieszkują chronione gatunki roślin i zwierząt.

Począwszy od wybrzeża dalmatyńskiego do Dubrownika, usytuowanych jest wiele chronionych parków narodowych oraz wysp. Począwszy od Jeziora Plitwickie składającego się z 16 jezior, które są pod ochroną UNESCO, przez Północny Velebit, Krka i Paklenice, góry, która zamieszkują gatunki endemiczne, na Parku Kornati, składającego się z 89 wysp, wysepek i skał kończąc.

Chorwacja szczyci się wieloma różnymi obiektami objętymi ochroną przez organizację UNESCO. Są to nie tylko elementy naturalne, ale również są to obiekty wytworzone przez człowieka o wartości historycznej lub kulturowej. Między innymi są to, Poreč, Eufrazego Bazyliki, Pałac Dioklecjana w Splicie. Do atrakcji należą również stare zabytkowe mury miasta Trogir. Z kolei Szybenik słynie z przepięknej Katedry Świętego Jakuba. Najbardziej przyciągającym turystów miejscem jest Dubrownik, w którym szczególnie warto przejść się otaczającymi stare miasto średniowiecznymi murami obronnymi.

Warto wspomnieć o południowej części Adriatyku, gdzie nie istnieje żadne życie z wyjątkiem szczególnych gatunków endemicznych, te miejsca to przede wszystkim wyspy wulkaniczne

Najbardziej wysuniętą wyspą na Adriatyku jest Palagruža, która służy także jako latarnia morska. Wyspa jest rezerwatem przyrody na której można znaleźć liczne zioła i zwierzęta endemicznych gatunków. Kolejną  bezludną wyspą jest wyspa Jabuca (chorw. Jabłko), położona 70 km zachód od Komižy. Wyspa słynie z dużej głębokości i bogactwa ryb. Brzegi wyspy są niemalże niedostępne, ze względu na duży spadek skał.

Ostatnią wulkaniczną wyspą który należy do archipelagu viskiego,  jest Bruśnik. Wyspa tak jak dwie pozostałe, jest obszarem chronionym przez chorwackie prawo. Bruśnik oferuje bardzo surowe warunki życia, dlatego też oprócz endemicznej rośliny zwanej „dubrownickie zajęczysko” i rzadko spotykanej czarnej jaszczurki- niewiele może tam przeżyć.

Dodaj komentarz