Czym się różni zwykła świetlówka od żarówki energooszczędnej?

Wadą tego typu oświetlenia jest słaba wydajność, ponieważ większość dostarczanej energii zamienia się w ciepło, co sprawia, iż te świetlówki są nieekonomiczne. Było to najlepsze rozwiązanie, które sprawdzało się do czasu, kiedy wynaleziono nowa, energooszczędne żarówki.

W porównaniu do tradycyjnej żarówki ta energooszczędna ma zupełnie inną budowę oraz kształt. W tym przypadku główną częścią, którą różni się od świetlówki jest złożona szklana rurka, w której zawarta jest znaczna ilość rtęci. Od wewnątrz pokryta jest substancją, która posiada sole fosforu. Kolejnym nowym elementem jest część pomiędzy gwintem, a obudowa. Wewnątrz wypełniony jest on elementami elektronicznymi, które zwiększają częstotliwość prądu.

Zgodnie z nowymi przepisami Unii Europejskiej producenci mają zaprzestać produkcji tradycyjnych żarówek na rzecz energooszczędnych. Decyzja ta została podjęta po przeanalizowaniu licznych zalet żarówek energooszczędnych. Główną jest fakt, iż tego typu oświetlenia jest wydajniejsze, ponieważ posiada nawet piętnastokrotnie dłuższy czas działania oraz znacznie niższe zużycie prądu. Niestety nie ma zalet bez wad. Również i w tym przypadku można doszukać się kilku istotnych czynników rzucających negatywne światło na ten rodzaj energooszczędności. Koszt produkcji takiej żarówki jest znacznie wyższy niż tradycyjnej świetlówki. Minusem jest również znaczna ilość rtęci zawartej w szklanej rurce – zgodnie z założeniami taką spaloną żarówkę należy oddać do specjalnego punktu.

Firmy zajmujące się dystrybucją wszelkiego typu żarówek m.in.: www.nowazarowka.pl przygotowane są do tego, aby precyzyjnie odpowiadać na zadane przez klientów pytania oraz wątpliwości przy wyborze odpowiedniej żarówki.

Dodaj komentarz