Klimatyzacja – za i przeciw

Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja w domu czy mieszkaniu była czymś niespotykanym – z klimatyzatorami mieliśmy do czynienia jedynie w hipermarketach, centrach handlowych oraz miejscach pracy. Na szczęście dzisiaj coraz częściej montujemy klimatyzację w swoich domach i powoli staje się ona nieodłącznym elementem wyposażania wnętrz.

Klimatyzacja to proces, który polega na obróbce powietrza z naszego najbliższego otoczenia, w celu nadania mu odpowiednich parametrów takich, jak temperatura czy wilgotność powietrza.

Zdaniem naukowców istnieje związek pomiędzy temperaturą a jakością pracy człowieka. Szacuje się, iż najlepiej czujemy się w temperaturach oscylujących w granicach od 20 do 24 stopni Celsjusza. W wyższych oraz niższych temperaturach znacznie spada nasza wydajność umysłowa, zwalnia również nasz rytm pracy, dlatego istotne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury powietrza w naszym otoczeniu.

Zalety klimatyzacji:

  • Niewątpliwie największą zaletą klimatyzacji jest oczyszczanie powietrza, tak aby nie przekraczało ono najwyższej dopuszczalnej kondensacji substancji takich, jak stężenie pyłowe, gazowe i biologiczne. Klimatyzatory oczyszczają powietrze ze wszystkich zanieczyszczeń, takich jak kurze, pyłki, sierść zwierząt, bakterie, grzyby, a także dym papierosowy czy nieprzyjemne zapachy.
  • Dzięki klimatyzacji możemy zarówno chłodzić jak i ogrzewać dane pomieszczenie.
  • Klimatyzacja pozwala nam na ustawianie określonej wilgotności powietrza.
  • Klimatyzacja jonizuje powietrze.

Wady klimatyzacji:

  • Zakup oraz montaż klimatyzacji wiąże się z dosyć wysokimi kosztami.
  • Systemy klimatyzacyjne wymagają regularnych oraz częstych przeglądów, czyszczenia oraz dezynfekcji filtrów.
  • Nieprawidłowe korzystanie z klimatyzacji tj. zbyt niska temperatura może doprowadzić do przeziębień, dolegliwości reumatycznych oraz zapalenia zatok.

Więcej informacji na temat klimatyzacji znajdą Państwo na stronie internetowej http://www.klimatyzacja-wroclaw.pl

 

Dodaj komentarz