Jak zmieniała się odzież medyczna?

Leczenie ludzi od zarania dziejów ma ogromne znaczenie. W przeszłości zajmowali się tym szamani, uzdrowiciele i znachorzy, a dzisiaj lekarze i pielęgniarki. Dzisiaj osoby pracujące w szpitalach i przychodniach kojarzą się nieodłącznie z białymi fartuchami, ale nie zawsze tak było. Jak więc wyglądała medyczna odzież w przeszłości?

Starożytna Grecja i Rzym

To właśnie w czasach starożytnych mocno rozwinęły się nauki medyczne. Żyjący wówczas Hipokrates uważany jest zresztą za ojca współczesnej medycyny. To on jest autorem słów: Przede wszystkim nie szkodzić, które są przyrzeczeniem lekarskim. Oczywiście rozwój medycyny pociągnął ze sobą również jej praktykowanie. Jednak coś takiego jak odzież medyczna w starożytności nie istniało. Grecy i Rzymianie nie przywiązywali wagi do tego, co akurat mają na sobie w czasie pracy. Nawet podczas różnego rodzaju operacji lekarze pozostawali w swoich normalnych strojach.

odzież medyczna

Średniowiecze

Wieki średnie uważane są powszechnie za okres zacofania i królowania zabobonów różnego rodzaju. Rzeczywiście medycyna nie rozwijała się wówczas zbyt prężnie z uwagi na ogromny wpływ Kościoła na wszystkie sfery życia. Konsultacji lekarskich udzielali jedynie mężczyźni, a więc od starożytności niewiele się w zasadzie zmieniło. W średniowieczu także nie było odzieży medycznej, co widać zresztą na wielu obrazach, które powstały w tym czasie. Wirusy i bakterie przenosiły się więc bardzo szybko.

Czasy nowożytne i wiek XIX

Barok był podobny do średniowiecza pod wieloma względami, ale w renesansie człowieka zaczęto postrzegać jako całość, która może zostać zaatakowana przez inne organizmy takie jak bakterie itd. Wówczas też pojawiły się w końcu pierwsze ubrania ochronne. Przyjmuje się, że odzież medyczna z prawdziwego zdarzenia narodziła się w wieku XIX. Początkowo jednak grube fartuchy w kolorze białym pełniły jedynie funkcję ozdobną. Z czasem zauważono jednak, że gdy zostaną wygotowane w gorącej wodzie spada liczba zachorowań.

Lata wojen światowych i czasy współczesne

Dzisiaj odzież medyczna to podstawa, bez której ciężko wyobrazić sobie lekarzy czy pielęgniarki podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków. Jest też w czym wybierać, nie trzeba się ograniczać tylko do klasycznych, białych fartuchów. Do wyboru są także gustowne, kolorowe bluzy medyczne, taliowane fartuchy oraz dopasowane do ciała spodnie i koszulki. W szpitalach i przychodniach spotkać można personel ubrany kolorowo i ciekawie, chociaż oczywiście cały czas schludnie i odpowiednio do wykonywanego zawodu.

Dodaj komentarz