Kiedy warto zaopatrzyć się w dewar na ciekły azot?

Kiedy warto zaopatrzyć się w dewar na ciekły azot?

Ciekły azot wykorzystywany jest na co dzień w wielu dziedzinach. Przykładem mogą być gastronomia i dermatologia czy medycyna. Substancja ta ma wyjątkowe właściwości, ale należy ją w odpowiedni sposób przechowywać. Podstawą w tym przypadku jest dewar na ciekły azot. Czym charakteryzuje się to naczynie i kiedy warto zdecydować się na jego zakup?

Dewar na ciekły azot – jak działa?

Azot po raz pierwszy skroplili profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski w roku 1883. Przez wiele lat nie było jednak pojemnika, który nadawałby się do jego przechowywania. W końcu temperatura ciekłego azotu wynosi prawie -196 stopni Celsjusza. Nawet krótki kontakt z tą substancją może się skończyć poważnym odmrożeniem. 

Dewar na ciekły azot skonstruował w roku 1892 James Dewar. Początkowo był to zbiornik szklany. Dopiero w wieku XX zaczęto produkować dewary metalowe, które są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. 

Kiedy warto zainwestować w dewar na ciekły azot?

Skroplony azot przydaje się tylko wówczas, gdy ma odpowiednią formę i temperaturę. Dlatego często potrzebny jest wspomniany dewar na ciekły azot. Jest to naczynie o naprawdę wyjątkowych właściwościach izolacyjnych. Sprawia, że niska temperatura substancji nie wpływa na otoczenie. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania skroplonego azotu. 

Transport ciekłego azotu nie jest zadaniem łatwym. Ulatnianie się tej substancji powoduje negatywne konsekwencje. W najlepszym wydaniu jest to jedynie zatrucie. Z tego powodu naczynia Dewara są do przewozu skroplonego azotu konieczne. 

Zastosowanie dewarów w praktyce

Ciekły azot ma wiele cennych właściwości i jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Stąd też duża popularność na rynku tzw. naczyń Dewara. Są one potrzebne do magazynowania czy transportowania skroplonego azotu. Stosuje się je m.in. w przemyśle i gastronomii czy medycynie. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie pracuje się na co dzień z ciekłym azotem. Mają dość zróżnicowaną pojemność, która waha się zazwyczaj od kilku do nawet 50 litrów. 

Co ciekawe, zasady przechowywania tej substancji określają obowiązujące przepisy BHP. Dewary na ciekły azot muszą stać pionowo i być magazynowane w suchym miejscu z daleka od źródeł ciepła. Dodatkowo trzeba zaopatrzyć się w specjalną odzież ochronną, rękawice, fartuch czy gogle. Bez tego nie można przystąpić do pracy ze skroplonym azotem, bo skończyć się to może niestety tragicznie. 

Dodaj komentarz