Mąka pszenna

Krupczatka, czyli pszenna mąka typ 450 i wszystko, co warto o niej wiedzieć!

Mąka pszenna typ 450 krupczatka jest mąką gruboziarnistą, co odróżnia ją od innej popularnej mąki typ 450, czyli mąki tortowej. Przypominająca kaszkę konsystencja mąki krupczatki sprawia, że znajduje ona nieco inne zastosowanie niż mąka tortowa. Jakie zatem właściwości ma krupczatka i do czego można jej używać?

Pszenna mąka typ 450, jej właściwości i zastosowanie

Zanim przejdziemy do wartości odżywczych mąki krupczatki oraz jej zastosowania w kuchni warto wyjaśnić, co w ogóle oznacza typ mąki 450. O co zatem chodzi? Liczba 450, określająca typ mąki, informuje nas, że w jej zawartości znajduje się 0,45 procent składników mineralnych, które stanowiły części okrywy owocowo-nasiennej. Co do wartości odżywczych mąka typ 450 zawiera dość sporo błonnika, minerały takie jak wapń, fosfor i potas oraz witaminy z grupy B i witaminę E. W porównaniu do innych mąk jej kaloryczność utrzymuje się na średnim poziomie, dlatego warto ją wybierać w sytuacji, kiedy dbamy o swoją linię.

Co do zastosowania, mąka pszenna typ 450 krupczatka jest produktem, który można wykorzystać w kuchni zarówno do przyrządzania pysznych deserów, jak i dań wytrawnych. Przy czym jest ona dość kleista, co nadaje wyrabianemu ciastu spójnej konsystencji.

Mąka pszenna typ 450 doskonale nadaje się do różnego rodzaju słodkich wypieków – ciast, ciasteczek czy tart. Równie dobrze sprawdza się przy wypieku domowej pizzy. Zrobimy z niej także smaczne makarony, pierogi, kluski śląskie czy kopytka. Można ją wykorzystać również jako bazę do racuchów czy naleśników. To jednak nie wszystko, bo gruboziarnista mąka pszenna 450 doskonale nadaje się do panierowania potraw i zagęszczania sosów oraz zup.

Mąka pszenna typ 450 cena

Cena mąki pszennej typ 450 nie odbiega od cen innych mąk pszennych i zamyka się w granicach kilku złotych za kilogram (około 5-6 PLN). Warto tutaj jeszcze nadmienić, jak rozpoznać dobrą mąkę krupczatkę. Poza swoją gruboziarnistą strukturą powinna się ona charakteryzować delikatnie półsłodkim posmakiem, lekko kremową barwą oraz przyjemnym, chociaż nieco specyficznym zapachem

Dodaj komentarz