Od nowego roku obowiązują nowe stawki za energię elektryczną oraz gaz ziemny. Podwyżki prądu 2022, sięgające 24% oraz wzrost ceny gazu o 54% znacząco odbiją się na rachunkach za utrzymanie gospodarstwa domowego. Prognozy ekspertów nie napawają optymizmem, gdyż według nich koszty energii do 2030 mogą wzrosnąć nawet o ponad 50%. Jak się przed nimi ustrzec? Podpowiadamy, z jakich rozwiązań możesz skorzystać!
Podwyżki prądu 2022 – jak sobie z nimi radzić?
Rosnące koszty energii zmuszają do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, które umożliwią obniżenie rachunków za utrzymanie gospodarstwa domowego. Rośnie więc zainteresowanie inwestycją w odnawialne źródła energii, dzięki którym można całkowicie uniezależnić się od stawek narzuconych przez zakłady energetyczne. Fotowoltaika pozwoli Ci korzystać z darmowego prądu pochodzącego ze słońca. Prawidłowo zaprojektowana instalacja nie tylko pokryje bieżące zapotrzebowanie energetyczne budynku, ale też pozwoli Ci magazynować nadwyżki wyprodukowanej energii. W ten sposób unikniesz konsekwencji wzrostu cen prądu 2022 i zapewnisz sobie stabilność finansową.
Podwyżki cen prądu 2022 – fotowoltaika a nowy system rozliczeń
Nowelizacja ustawy o OZE wprowadziła zmiany w systemie rozliczeń z zakładem energetycznym. Wiele osób zaczęło się więc zastanawiać, czy inwestycja w fotowoltaikę jest w dalszym ciągu opłacalna w obliczu podwyżek prądu 2022. Rozwiązaniem, które pozwoli Ci uniknąć konsekwencji przejścia z dotychczasowego systemu upustów na rozliczanie na zasadach net-billing, jest magazyn energii. Urządzenie służy do przechowywania nadwyżek wyprodukowanej energii, bez konieczności odprowadzania ich do sieci głównej. Możesz je wykorzystać w dowolnym momencie i uniknąć rozliczania z głównym dostawcą.
Podwyżki gazu 2022 – jak skutecznie obniżyć rachunki?
Wprowadzenie ustawy antysmogowej spowodowało konieczność wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne. W tym celu wiele osób zdecydowało się przejść na ogrzewanie gazowe, co w obliczu podwyżek przełożyło się na spore obciążenie dla budżetu domowego. Wzrost cen gazu 2022 nie musi jednak oznaczać, że będziesz zmuszony ograniczyć moc ogrzewania do minimum. W tym przypadku warto rozważyć inwestycję w pompę ciepła, która pobiera energię cieplną z otoczenia i odprowadza ją do instalacji C.O. Urządzenie wymaga zasilania prądem, ale podłączając je do fotowoltaiki, będziesz mógł korzystać z darmowego i ekologicznego ogrzewania.