Monitoring domu – jak działa i dlaczego warto go stosować?

Monitoring domu – jak działa i dlaczego warto go stosować?

Ochrona naszego domu to dla większości z nas priorytet. Dlatego coraz częściej zastanawiamy się, jak zabezpieczyć siebie, swoją rodzinę i posiadane mienie. Jak zapewnić sobie bezwzględne poczucie bezpieczeństwa i prywatności, stworzyć swój azyl, do którego nie będzie mieć dostępu nikt niepowołany. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zastosowanie systemu alarmowego złożonego z różnego typu czujników i kamer. W tym artykule omówimy, czym jest monitoring domu, jak działa i dlaczego warto go stosować.

Czym jest monitoring wizyjny domu?

Monitoring budynku to system kamer i rejestratorów, które służą do monitorowania nieruchomości i jej otoczenia. Dzięki temu można na bieżąco kontrolować, co dzieje się wokół domu i w jego wnętrzu. Kamery rejestrują obraz w wysokiej rozdzielczości, a dane są automatycznie zapisywane i przechowywane w chmurze, dzięki czemu można łatwo i szybko prześledzić całą historię zdarzeń. W zależności od potrzeb i oczekiwań, a także od wielkości i ogólnej architektury danej posiadłości montowane są kamery bezprzewodowe lub przewodowe. Ich prawidłowe rozlokowanie, instalacja, integracja z innymi systemami, a także stały nadzór nad prawidłowością działania, to podstawy skutecznego systemu alarmowego. Niezbędny jest więc nie tylko dostęp do najnowocześniejszego sprzętu, ale też wieloletnie doświadczenie w zakresie realizacji usług ochroniarskich.

Jak działa monitoring domu?

Monitoring domu działa w prosty sposób – kamery zamontowane na terenie nieruchomości rejestrują obraz, który jest przesyłany na monitor lub dzięki odpowiedniej aplikacji dostępny także na telefonie właściciela posiadłości. Dzięki temu można na bieżąco monitorować, co dzieje się wokół domu. W przypadku wykrycia niebezpieczeństwa lub próby włamania, system alarmowy informuje o tym właściciela nieruchomości. Monitoring wizyjny domu może być połączony z alarmem, który automatycznie wysyła powiadomienie do Centrali, gdzie przeszkolony pracownik firmy ochroniarskiej błyskawicznie podejmuje niezbędne kroki. Mając dostęp do bieżącego obrazu z miejsca zdarzenia, może on potwierdzić autentyczność zaistniałej sytuacji zagrożenia i natychmiast zawiadomić odpowiednie służby. O ile sam system alarmowy również powiadamia agencję ochrony, policję, pogotowie, to jednak dopiero dzięki kamerom profesjonaliści otrzymują szczegółowe informacje, których ceną nie rzadko bywa nawet życie czy zdrowie poszkodowanych. Sprawny monitoring pozwala także ograniczyć liczbę wezwań do fałszywych alarmów, wywołanych np. przez wtargnięcie na strzeżony teren nieszkodliwego zwierzęcia czy też uruchomienie czujnika przez przeniesiony przez wiatr przedmiot.

Dlaczego warto stosować monitoring domu?

Stosowanie monitoringu wizyjnego domu ma wiele zalet. Przede wszystkim, pozwala na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. W przypadku próby włamania, pożaru, zalania itp. zagrożeń system alarmowy automatycznie informuje o tym właściciela nieruchomości, co pozwala na szybką reakcję i zminimalizowanie szkód.

Ponadto, monitorowanie domu to doskonały sposób na ochronę mienia. Kamery rejestrujące obraz, skutecznie odstraszają potencjalnych włamywaczy, co zwiększa szanse na uniknięcie próby włamania. Co więcej, w przypadku kradzieży lub uszkodzenia mienia, nagrania z kamer mogą stanowić niezbity dowód przed sądem.

Współczesny system monitoringu ma również możliwość dwukierunkowej transmisji dźwięku. Oznacza to, iż nie tylko widzimy obraz, ale i słyszymy co dzieje się zasięgu kamer. Dodatkowo sami możemy wydawać komendy głosowe osobom znajdującym się na terenie naszej posiadłości! Powyższa opcja otwiera zupełnie nowe perspektywy zastosowania monitoringu wizyjnego. Nie myślimy już o kamerach wyłącznie z perspektywy zabezpieczenia na wypadek włamania. Z powodzeniem mogą one pełnić funkcję skutecznego systemu kontroli zatrudnionych osób: opiekunki do dziecka, ekipy remontowej, sprzątaczki, ogrodnika itd. Kamery z opcją rejestrowania oraz przekazywania obrazu i dźwięku służą również jako dogodna forma nadzoru i komunikacji z dziećmi czy seniorami, którzy teoretycznie nie muszą mieć przy sobie stałego opiekuna, niemniej jednak dla bezpieczeństwa i spokoju ducha, chcesz mieć możliwość sprawdzenia, czy wszystko u nich w porządku. Posiadacze zwierząt z pewnością także docenią sposobność stałego monitorowania swoich pupili, podczas gdy oni sami muszą przebywać codziennie wiele godzin poza miejscem zamieszkania.

Monitoring budynku – dla kogo?

Monitoring domu nie jest dedykowany jedynie osobom, które boją się o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. To także idealne rozwiązanie dla firm i instytucji, które chcą zadbać swoich pracowników i zapewnić ochronę mienia. Monitoring budynku pozwala na bieżąco

  • nadzorować, co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz,
  • zweryfikować autentyczność uruchomionego alarmu,
  • sprawdzić skalę zagrożenia, zwłaszcza w przypadku monitoringu zintegrowanego z systemem alarmu medycznego, pożarowego, czujnika tlenku węgla czy zalania,
  • ograniczyć liczbę wezwań do fałszywych alarmów,
  • przekazywać kluczowe informacje służbom interwencyjnym,
  • zebrać niepodważalne dowody dokonania przestępstwa.

Warto podkreślić, iż dzięki niebywałemu rozwojowi nowoczesnych technologii, współczesne systemy alarmowe są z jednej strony dużo trudniejsze do złamania, a z drugiej zdecydowanie łatwiejsze w montażu i codziennym użytkowaniu. Również koszt instalacji i utrzymania jest dużo niższy niż jeszcze zaledwie kilka lat temu. Dlatego z powodzeniem można powiedzieć, iż monitoring wizyjny domu to system dla każdego.

Dodaj komentarz